Android Üreticileri, Android 8.0 Güncellemesini Ne Zaman Yayınlayacak?

3 Temmuz 2017
104 Görüntülenme

Google’ın geçtiğimiz haftalarda düzenlediği I/O 2017 etkinliği kapsamında Android 8.0 O sürümünü duyurmasıyla birlikte Android kullanıcıları, güncelleme daha sürümün adı belli olmadan güncellemenin kendi telefonlarına gelip gelmeyeceği ya da ne zaman geleceğiyle ilgili sorular sormaya başladı. Bu sorular üzerine, Google’a yakınlığıyla bilinen Android Authority sitesi yayınladığı bir analizle telefonlar için tahmini güncelleme sürelerini paylaştı.

Android Authority tarafından yayınlanan raporda hangi markaların geçtiğimiz yıl ne kadar süre içinde güncellemeyi yayınladığı ve bu yıl güncelleme konusunda nasıl bir yol izleyeceği anlatılıyor. Dilerseniz gelin, Android Authority’nin bu raporundan derlediğimiz bilgilerle cihazlar için beklenen güncelleme tarihlerine göz atalım.

Google Pixel

Halihazırda Android 8.0’ın geliştirici sürümünü deneyimleyebilen Google Pixel ve Google Pixel XL sahipleri, Android 8.0’ın tam sürümünün hazırlanmasıyla birlikte güncellemeyi ilk alan Android kullanıcıları olacak. Tahminlere göre Google Pixel ve uyumlu Nexus cihazlar için Android 8.0 sürümünün ağustos ayında yayınlanması bekleniyor.

General Mobile

General Mobile’ın güncelleme takvimi Google tarafından belirlendiği için Google Pixel ve Google Pixel XL ile General Mobile Android One cihazlarının fazlasıyla yakın zamanlarda Android 8.0 güncellemesini alması bekleniyor. Yani eğer GM5, GM 5 Plus ya da GM 6 kullanıcısıysanız Android 8.0 sürümüne ağustos ayı içinde büyük ihtimalle sahip olabileceksiniz.

Samsung

Samsung geçtiğimiz yıl ne yazık ki güncelleme konusunda Galaxy S7 kullanıcılarını büyük bir hayal kırıklığına uğratmış ve Android 7.0’ın çıkışından yaklaşık 4 ay sonra güncellemeyi yayınlamıştı. Güncellemenin Türkiye’ye ulaşması ise 4 aydan daha fazla sürmüştü.

Biz her ne kadar Samsung’un Galaxy S8 gibi üst düzey bir telefonla birlikte güncelleme sürecini hızlandıracağına inanmak istesek de Android Authority editörleri Samsung’un güncelleme süresini aslında önceki sürüme göre hızlandıracağını ancak yine de Samsung’un detaylı Experience arayüzü nedeniyle güncellemenin gecikeceğini söylüyor. Tahminlere göre güncellemenin kasım ayının sonlarına doğru Galaxy S8 için yayınlanması bekleniyor.

Tabii Galaxy S8 için bile tahminler 2017 yılının sonuna doğru sarkarken Galaxy S7 için bu güncelleme süresinin 2018’in şubat ya da mart ayını bulacağı tahmin ediliyor.

Orta seviye Samsung telefonlar için ise güncelleme 2018’in mayıs ya da haziran ayına kadar sarkabilir.

Sony

Güncelleme konusunda Android üreticileri arasında belki de en hızlı ve en kararlı güncellemeyi yayınlayan şirket olan Sony, geçtiğimiz yıl amiral gemisi modelleri için Android 7.0 güncellemesini ortalama 2 ay gibi bir sürede yayınlamıştı. Bu yıl da Android 8.0 güncellemesinin Sony Xperia XZ ve XZ Premium için eylül ayının sonlarına doğru ya da ekim ayının başında yayınlanması bekleniyor. Ayrıca tahminler, IFA 2017’de tanıtılacak adı Xperia XZ1 olması beklenen modelin Android 8.0 ile kutudan çıkacağı yönünde.

Bu noktada da Xperia XZ Premium için güncellemenin ekim ayının sonlarına doğru gelmesi beklenirken Xperia XZ için Android Nougat güncellemesi 2017’nin sonuna doğru yayınlanabilir.

LG

Bildiğiniz gibi LG, güncelleme konusunda en fazla sorun yaşayan şirketlerden bir tanesi. LG, genellikle birkaç ay içinde en yeni güncellemeyi tüm kullanıcıları için yayınlıyor ancak güncellemede sorun çıkmasıyla birlikte geri çekerek güncelleme tarihini daha ileri bir tarihe atma durumunda kalıyor. Öyle ki geçtiğimiz yıl LG G5 için Android 7.0 güncellemesinin yayınlanması 5 ayı bulurken bu yıl LG’nin 3.5-4.5 ay gibi bir süreyle birlikte LG G6 için Android 8.0 güncellemesini yayınlaması bekleniyor. Kısacası LG G6 için de güncelleme tarihini aralık ayının sonu ya da 2018 ocak ayının başı gibi belirtebiliriz.

HTC

HTC’nin geçtiğimiz modellerde Android güncellemelerini ortalama 1.5 – 3 ay içinde yayınladığı biliniyor. Buna bağlı olarak da tahminlere göre HTC U11, Android 8.0 güncellemesini sonbahar döneminde alacak. Orta seviye telefonlar ya da geçtiğimiz yılın amiral gemileri içinse güncellemenin tarihine dair bir tahmin henüz yok.

İlginizi çekebilir

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti
Sektörel
112 okunma
Sektörel
112 okunma

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

Samsung denildiğinde sektörün yanı sıra son kullanıcının da aklına gelen isimlerden, Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı…

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı
Sosyal Medya
53 okunma
Sosyal Medya
53 okunma

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

acebook'un kullanıcı verilerini "seçilmiş" şirketlerle paylaştığı bildirildi. Facebook'tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, kullanıcı bilgilerinin RBC Capital Markets ve Nissan Motor…

Üç kameralı iPhone modeli daha ileri bir tarihte gelecek
Mobil
51 okunma
Mobil
51 okunma

Üç kameralı iPhone modeli daha ileri bir tarihte gelecek

Haber Merkezi - 19 Haziran 2018

Apple'ın 2019 yılında 3 arka kameraya sahip en az bir iPhone modeli piyasaya sürebileceğini sizlere aktarmıştık. Ancak Apple’ın lens sağlayıcı…

Yorum yap