İki aşamalı kimlik doğrulama (2SV veya 2FA olarak da bilinir), çevrimiçi hesaplarınıza ekstra bir koruma katmanı eklemek için kullanabileceğiniz en iyi araçlardan biri. 2SV kodlarını kısa mesaj veya kimlik doğrulama uygulamasıyla almak harika, ancak daha fazla adım atmak istiyorsanız verilerinize erişmek için fiziksel tuşları kullanabilirsiniz. Android kullanıcıları bundan sonra cihazlarını (Android 7.0 ve üzeri) fiziksel anahtar olarak kullanabilecekler.

Etkinleştirildiğinde, seçtiğiniz Android cihazınızdan, Google hesabınıza giriş yapmaya çalıştığınızda giriş bilgilerinizi onaylamanız isteniyor. Bu istemi gördüğünüzde, hesabınıza giriş yapmıyorsanız, sesi kısma düğmesini basılı tutarak ya da ekranınızda “Hayır, ben değilim” seçeneğini tıklatarak girişi onaylayabilirsiniz.

Bunun çalışması için telefonunuzda Bluetooth’un açık olması gerekiyor ve bir şeyler ters giderse, yedek olarak başka bir güvenlik anahtarına sahip olmanız da öneriliyor.

Bu özellik şu anda beta aşamasında. Bir Android telefon gerektirmesinin yanı sıra, Google Chrome çalıştıran Bluetooth özellikli Chrome OS, macOS X veya Windows 10 cihaza ihtiyacınız olacak.

Kullanmak için yapmanız gerekenler, Google hesabınızı 2SV’ye kaydettirmek, bilgisayarınızdaki 2SV ayarlarına gitmek, “Güvenlik anahtarı ekle” yi tıklamak ve cihazlar listesinden Android telefonunuzu seçmek.

Paylaş