Android işletim sistemi yüzlerce farklı cihaz üreticisi tarafından kullanıldığından dolayı haliyle güncellemelerin dağıtılması süreci pek de sağlıklı işlemiyor. Birçok küçük çaplı cihaz üreticisi hiçbir şekilde telefonlarına güncelleme vermek için uğraşmazken Samsung, Sony ve HTC gibi büyük Android cihaz üreticileri de güncellemeleri kendi telefonlarına uyarlayana kadar ciddi anlamda vakit kaybı yaşıyor ve bu nedenle Android cihazlarda güncelleme oranı çok düşük oluyor.

Ayrıca İlginizi Çekebilir: Nokia, Android Güvenlik Güncellemesini Google’dan Önce Yayınladı!

Hal böyle olunca da açıklanan yeni Android işletim sistemi sürümlerinin kullanım oranını gösteren tablo yine Android tarafında dev bir karamsarlık yaratıyor. Google tarafından kamuoyuyla paylaşılan tabloda Android sürümlerinin son güncel kullanım istatistiklerini görüyoruz.

Google tarafından paylaşılan bu istatistikleri incelediğimizde ise Android Nougat sürümü için durum içler acısı. Android işletim sistemi güncelleme konusunda her ne kadar geride kalan bir işletim sistemi olsa da genellikle bir yıl içinde çıkan en son sürüm en çok kullanılan Android sürümü olmayı başarıyordu. Ne yazık ki Android 7.0 Nougat, bu başarıya ulaşamayarak Marshmallow’un neredeyse üçte biri oranla geride kaldı. Bir önceki açıklanan tabloya göre ise Android 7.0 kullanım oranlarında %2’lik bir artış gözleniyor.

En güncel Android sürümü sadece %0.9 kullanım oranına sahip

Android’in en son yayınlanan sürüm güncellemesi Android 7.1.1 içinse şu anlık güncel kullanım oranı %1’in altında, %0.9 olarak göze çarpıyor. Bu sürüm güncellemesi aslında ağırlıklı olarak Google Nexus, Google Pixel ve Android One cihazlarında yayınlanırken Samsung Galaxy S8 başta olmak üzere birçok popüler yeni Android telefon için çıkmadı. Her ne kadar üreticiler bu sürümü yayınlamayı tercih etmeseler de en güncel sürümün sadece %0.9 kullanım oranına sahip olması, Android üreticilerinin güncelleme konusunu tekrar gözden geçirmesi gerektiğini gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here