Close up of a business man using mobile smart phone

Son zamanlarda siber dünyayı tehlikeleriyle sarmış olan fidye yazılımları bilgisayarların yanı sıra mobil cihazlara da taşındı. Trend Micro adlı siber güvenlik şirketi yeni bir mobil fidye yazılımı olan SLocker tespit etti.

Birkaç yıl önce ortaya çıkan SLocker yazılımı belli bir süre ortalıktan kaybolmasının ardından Mayıs ayında tekrar ortaya çıktı. Android dosyalarını şifreleyen bu özel SLocker çeşidi, bir süre önce gerçekleşen WannaCry saldırılarının başarısından faydalanan ilk fidye yazılımı.

King of Glory oyunu için hile olarak kendini gösteren King of Glory Auxiliary adıyla ortaya çıkan bu SLocker çeşidi her ne kadar mobil cihazlardaki dosyaları şifreleyebilse de çok uzun ömürlü olmadı. Yazılımın ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra, şifre çözücü yazılımlar piyasaya çıktı. Fidye yazılımının tespit etilmesinin ardından geçen 5 gün sonucunda Çin polisi fidye yazılımından sorumlu olduğu öne sürülen şüpheliyi tutukladı.

WannaCry’a benzer bir görünüme sahip olan SLocker kendisini oyun rehberi veya video oynatıcı olarak gizleyerek mobil cihazlara bulaşmayı başarıyor. Mobil cihazlara bulaşmasının ardından normal bir simgeyle görülen fidye yazılımı çalıştırılmaya başlandığında ilk olarak uygulama simgesi ve cihazın duvar kağıdı değiştiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here