Her yeni Android sürümünün duyurulmasıyla birlikte Google, alfabetik sıraya göre Google I/O etkinliği kapsamında yaptığı duyuruda yeni Android sürümünün adının ilk harfini paylaşıyor ancak tam olarak  ismini açıklamıyor. Hal böyle olunca da aylarca herkes yeni Android sürümünün adının ne olacağını tartışıyor.

Google I/O 2017’de duyurusu yapılan Android 8.0 “O” sürümüyle birlikte de tüm internet kullanıcıları, Android 8.0’ın adıyla ilgili tahminlerini paylaştılar. Bu tahminlerde de Google’ın Oreo markasıyla anlaşacağı ve Android 8.0 sürümüne Android 8.0 Oreo adını vereceği konuşuluyordu ancak Myce.com sitesi editörleri tarafından ortaya çıkan bilgi, yeni Android sürümüyle ilgili en önemli ipucunu verdi.

Myce.com editörleri, hem diyaloglarında hem de kodlarda Android 8.0 sürümünden OC-DEV sürümü adıyla bahsediyorlar. Görünüşe göre “OC” bu noktada işletim sistemi sürümünün adını işaret ederken “DEV” ise developer yani geliştirici sürümü anlamına geliyor. Ayrıca testlerde OC-DEV sürümünün Pixel telefonlarda test edildiğinden bahsedilmesi de OC’nin Android 8.0 sürümünün adının kısaltması olduğunu ortaya çıkarıyor. Peki OC ne olabilir?

BGR sitesinin haberine göre, OC ile kısaltabilecek tek tatlı ismi Oatmeal Cookie ya da Türkçe karşılığıyla Yulaf Ezmesi Bisküvisi olacak. Android sürümlerinin isimleri sadece tatlılar üzerinden devam ettiğinden ve OC kısaltmasına farklı bir alternatif olmadığı için de Android 8.0’ın Oatmeal Cookie ismiyle geleceğine kesin gözüyle baklıyor.

Paylaş