Hatırlayacak olursanız Google, geçtiğimiz aylarda düzenlediği Google I/O 2017 etkinliği kapsmaında yeni Android sürümü Android O’yu duyurmuştu. Şirket, Android O’nun sürüm kodu ya da tam adı hakkında şu ana kadar resmi bir açıklama yapmazken Android O’nun yakın zamanda tüm kullanıcılar için hazır hale geleceği açıklandı.

Google, yaptığı açıklamada Android O Geliştirici Sürümü 4’ün ya da diğer bir değişle Geliştirici Final Sürümü’nün yayınlandığını belirtirken Android O’nun yakın zamanda tüm kullanıcılar için hazır hale geleceğini açıkladı. Sürümün henüz adı ve sürüm kodu açıklanmamasına rağmen Google’ın bu kadar hızlı davranması, yeni sürümün IFA 2017 öncesinde son kullanıcılar için de yayınlanacağını gösteriyor. Diğer bir değişle görünen o ki IFA 2017’de tanıtılacak Android telefonlarda yeni Android sürümü olması beklenen Android 8.0’ı görebileceğiz.

Aynı zamanda geliştiriciler için yayınlanan yeni sürümün farklı bir önemi daha var. Google, Android O’nun yeni beta sürümüyle birlikte Google I/O 2017’de duyurduğu Kotlin diline de destek vermeye başlıyor.

İlk etapta Google cihazları için yayınlanacak

Her zaman olduğu gibi Android’in yeni sürümü ilk etapta Google Nexus, Google Pixel ve Android One cihazları için yayınlanacak. Sürüm, tüm kullanıcılar için yayınlandıktan sonra üçüncü parti Android üreticileri de özelleştirmelerini ve uyum aşamalarını tamamlayarak yeni Android güncellemesini kullanıcılarıyla buluşturacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here