AMD, Ryzen ailesini duyurduktan sonra ilk önce Ryzen ailesine ait en üst segment işlemcileri Ryzen 7 modellerini, daha sonra ise orta segment işlemcileri Ryzen 5 modellerini piyasaya sürdü. Şimdi ise Ryzen 7 ve Ryzen 5 işlemci modellerinden daha alt segmentte bulunan Intel’in Core i3 işlemcilerinin muadilli olan Ryzen 3 PRO işlemci modellerine ait özellikleri açıkladı. Ryzen 3 serisi işlemciler içinde Ryzen 3 PRO işlemcileri referans olarak alınabilir çünkü Ryzen 7 ve Ryzen 5 modelleri ile PRO olan modelleri arasında özellik bakımından bir fark yoktu.

Ryzen 3 işlemci modellerini, Ryzen 5 ve Ryzen 7 işlemci modellerinden farklı kılan en önemli özelliği çoklu izlek desteğinin olmaması. Çoklu izlek desteğine, Intel tarafında bir tek i7 serisi üst seviye işlemcilerinde yer veriliyordu.

Ryzen 3 PRO serisine ait şimdilik 2 model işlemci gözüküyor fakat modeller ileriki zamanda çoğalabilir. 4 çekirdeğe sahip Ryzen PRO 3 1300 işlemcisinin hızı 3.5 GHz’den 3.7 GHz’ye kadar yükselebilecek. 8MB önbelleğe sahip olan işlemci, 65 Watt TDP ile çalışıyor. Ryzen 3 PRO serisinin en alt modeli olan Ryzen 3 PRO 1200 ise, Ryzen 3 PRO 1300 işlemcisinden farklı olarak 3.1 GHz ile 3.4 GHz hız aralığında çalışıyor. Bunun dışından üst seviye modeli olan Ryzen 1300 PRO modelinden herhangi bir farkı bulunmuyor.

İşlemcilerin henüz ne zaman satışa çıkacağı ve ne kadarlık fiyat etiketine sahip olacağı belli değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here