İnsanlar hala yapay zekanın Terminator filmindeki gibi çok çok çok akıllanıp dünyayı ele geçirecek hale geleceğini söylüyor. Büyük bir ihtimalle yanılıyorlar. Çünkü yapay zeka öyle çok zeki bir şey değil. Öğrendiklerini insanlara bakarak öğreniyor. Malumunuz insanlar da o kadar zeki olmadığı için yapay zeka da bir türlü akıllanamıyor.

Geçtiğimiz günlerde bir Amazon müşterisi, akıllı hoparlör cihazında sanal asistanından şöyle bir mesaj aldı : “Koruyucu aileni öldür.” Echo cihazından gelen mesajı duyan kullanıcı, Amazon’un web sitesinde sert bir eleştiri yazdı, Reuters, Alexa’nın “tamamen yeni bir ürpertici seviyesi” dedi.

Bir soruşturma sonucunda botun sert ve bazen de küfürlü mesajlarla bilinen sosyal medya sitesi Reddit’ten alıntı yaptığı ortaya çıktı. Garip komut, Amazon’un makineyi bir insan gibi davranması için eğitmeye çalıştığı, sıradan konuşmaları yapan kişinin sorularını veya yorumlarına yanıt olarak verdiği birçok mesajdan biri.

Araştırma Alexa’ya insan şakasını taklit etmesine ve internette bulduğu hemen hemen her şeyi konuşmasına yardımcı oluyor. Ancak internetten aldığınız her bilgi doğru, her konuşma temiz mi? İşte yapay zekanın dönüp dolaşıp takıldığı yer burası.

Amazon, Alexa’nın daha çok popüler sorulara cevap vermesi için “hayatın anlamı nedir?” gibi – genellikle insan editörler tarafından yazılmış bir senaryo verdi. Ancak daha belirsiz sorulara cevap vermek sanal asistan için zor oluyor tabi ki.

Amazon, yapay zekayı sadece internette dolaştırıp ondan Shakespeare olmasını beklemiyor. Alexa, ödülü adlı yıllık bir yarışma başlattı ve insan müşterileriyle daha sofistike tartışmalar yapmasına izin veren en iyi chatbotu oluşturan bilgisayar bilimi öğrencileri ekibine 500 bin dolar teklif etti. Bu yıl kazanan, Kaliforniya Üniversitesi’nden bir takım. Farklı cümleler tanımak için bilgisayar modellerini eğitmek için 300.000’den fazla filmden alıntı yaptı.

Bot bir insanın ne dediğini tanımak için eğitildikten sonra uygun bir yanıt alması gerekir. Ekipler, internet üzerinden yanıt bulmak için metin aramak için botlarını programladılar. Amazon patronu Jeff Bezos’un sahibi olduğu Washington Post’tan gelen haberleri kullandılar.

İskoçya’nın Heriot-Watt Üniversitesi’nden bir takım, Alexa botunun, Reddit’ten gelen yorumları kullanarak sohbet etmek için eğitildiğinde, kullanıcının koruyucu ebeveynlerine yönelik cinayet mesajını üreten aynı site olduğunu tespit etti. İskoç ekibinin lideri Alexa, aynı zamanda bir müşteriye mastürbasyon için bir Wikipedia girişi olduğunu da belirtti. “Derin” gibi terimler kullanarak cinsel ilişkinin grafiksel bir tanımını verdi. Amazon, küfür algılayan ve engelleyebilecek araçlar geliştirdi, ancak kendi başlarına zararsız olan ama bağlamında kaba olan kelimelerin önüne geçmek zor.

Paylaş