Geçtiğimiz günlerde Amazon.de’nin ülkemize 49 € ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo gönderimine başladığını sizlere aktarmıştık. O haberimizi de detaylı okumak için buraya tıklayınız.

Şimdi ise Amazon.de’den neler alınır, neler alınmaz? Amazon.de’den alışveriş yapmanın avantajları neler? Aldığım ürünler gümrük sorunu yaşar mı? Kaç günde elime ulaşır? gibi soruların cevabını vereceğiz.

İlk olarak, Amazon’dan alışveriş yapmanın avantajlarından başlayalım. Zaten son günlerde de tüm ülkede konuşulduğu üzere kur farkları bariz belli. Bizim Amazon’dan alışveriş yapmamızın avantajı ise, firmaların koydukları kâr paylarına ve komisyonlara vereceğimiz paranın cebimizde kalması oluyor. Fakat buradaki önemli noktayı vurgulamak istiyorum. Vergi ödemiyorsunuz demiyorum, sadece ülkemizde firmaların komisyonlarına vereceğiniz ekstra bütçe ve siparişiniz 49 € üzerindeyse kargo parası cebinizde kalmış oluyor. – zaten Amazon size 75 € ve üzeri siparişlerde ( yaklaşık %15 ) gümrük vergisini hesaplayıp fiyata ekliyor ve vergiyi peşin olarak ödetiyor. –

Amazon.de’den neler alınır?

Kıyafet, ayakkabı, donanım bileşenleri, notebook, akıllı saat, aksiyon kamerası gibi ürünleri ülkemize getirmekte bir sıkıntı bulunmuyor. Fakat özellikle kıyafet ve ayakkabıda dünyaca bilindik markalardan ( The North Face, Jack Wolfskin ) alışveriş yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu markalar direkt olarak orijinal ürünleriyle satış yapıyor ve ülkemize kıyasla çok bariz bir fiyat farkı bulunuyor. – Tabii satın alırken ürünün satıcısının Amazon olduğunu kontrol etmeyi unutmayın. –

Donanım bileşenleri noktasında ise örneğin ekran kartları; Asus, Msi gibi birçok marka global 1 yıllık garanti sağlamaktadır. Bu ürünler de ülkemize kıyasla çok daha ucuza getirilebiliyor. Yine de alacağınız markanın internet sitesinden global garanti durumunu kontrol ederek işinizi sağlama almanızı tavsiye ederim. Aynı durum notebooklar için de geçerli. Alacağınız bilgisayarın markası global garanti sağlıyorsa rahatça sipariş verebilirsiniz.

Amazon.de’den hangi ürünler alınmaz, hangi ürünler gümrüğe takılır?

Bu noktada birkaç ürün dışında ülkemizde çok sıkı bir kısıtlama bulunmuyor. Peki nedir bu getirilmesi yasak ürünler?

Örneğin; kozmetik ürünleri, sim kart kullanan telefon ve tabletler, silah, bıçak gibi delici aletlerin fiyatı ister 1 dolar ister 500 dolar olsun bu ürünler gümrükte kontrol edilince tekrar geri yollanıyor. Yani bu gibi yasaklı ürünler dışında alacağınız ürünlerin zaten sipariş esnasında gümrük vergisini de ödediğiniz için gümrüğe takılma ihtimalinin çok çok düşük olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Kargo teslimat süresi çok uzun mu? Ürünler elime ne zaman ulaşır?

İnternetten aktif olarak alışveriş yapan bir kullanıcı olarak, yabancı siteler içerisinde en hızlı gönderimi Amazon’un yaptığını söyleyebilirim. Aldığınız ürünler 1-2 hafta içerisinde elinize ulaşıyor.

Paylaş