Amazon.com’u duymamış olanınız yoktur sanıyorum. 1994 yılında, yani biz internet nedir bilmezken kurulmuş bir e-ticaret sitesi. Amerika’da kitap ve müzik satışı için açılmış olsa da; bugün; her şeyi bulabileceğiniz, dünyanının en büyük alışveriş sitesi konumuna gelmiş durumda. Müşteri memnuniyeti ve son teknolojinin adeta ötesini işine entegre etmesiyle meşhur Amazon.com son zamanla Türkiye’ye giriş yapacağaının sinyallerini veriyor.

Peki Amazon’un Türkiye’ye geleceği yargısına nasıl vardım? Amazon’un geçen ay Almanya için yerelleşmiş versiyonu amazon.de’nin Türkçe dil desteği sunmasını haberleştirmiştik. Üstelik Almanya sitesi belirli şartlarda Türkiye’ye ücretsiz kargo fırsatı da sunuyor. Bu hafta ise Amazon ve Türkiye ile ilgili iki haber daha duyduk:

  1. Amazon Prime Video hizmeti Türkiye’den erişime açıldı. Henüz Türkiye’ye açık içeriği ile Netflix’e ya da yerli alternatiflerine rakip olamasa da ilk adımı attı.
  2. Amazon, LinkedIn üzerinden açtığı “Hello Turkey!” diye başlayan ilanda Türkiye’den yazılım geliştirme mühendisi ve yazılım geliştirme yöneticisi aradığını duyurdu. Ancak pozisyonlar Avrupa Geliştirme Merkezi’nde açık.

Tüm bunlar gösteriyor ki Amazon 1-2 yıl içinde Türkiye’de de faaliyet gösterecek. Umarım yanılmıyorumdur.

Neden Amazon?

Açıkçası Amazon’dan alışveriş yapmak yükselen dolara rağmen, uluslar arası taşıma ücretine rağmen; Türkiye’den alışveriş yapmaktan daha ucuza gelebiliyor bazen. Kısa zaman önce Amazon’dan bir ürünü kargo dahil Türkiye fiyatının yarısına satın aldım. Üstelik, aynı sürede kapıma kadar sorunsuz geldi. Siparişinizi verdiğiniz anda depodaki ürünü robotlar bulup anında otomatik paketlemeye yönlendirdiği için işler kusursuz ve hızlı yürüyor.

Eğer Türkiye’den alışveriş yapıyorsanız ve ürünün gümrüğe takılma olasılığı varsa, Amazon tahmini gümrük ücretinizi sizden peşin alıyor. Bir problem çıkarsa gerekli işlemleri Amazon çözüyor ve siz gümrükle uğraşmadan, ürününüzü kapıya gelen kuryeden teslim alıyorsunuz. Eğer ödediğiniz ücret gereğinden fazlaysa bunu iade ediyorlar, aksi halde eksiğini onlar tamamlıyor.

Amazon’un yenilikçiliği

Ayrıca bugün Amerika’da, sık sipariş ettiğiniz şeyler için Amazon’dan Dash adında bir buton alıp bastığınız anda otomatik sipariş geçmesini sağlayabiliyorsunuz. Ufacık bir buton. Ekran yok, detay yok, çaba yok. Butona bas ve bekle.

https://www.youtube.com/watch?v=EHMXXOB6qPA

Tabii bu Dash biraz eski bir teknoloji. Amazon’un gözü daha yükseklerde. Mesela artık yeni fiziksel marketleri Amazon Go’da kasaya girmeden alışveriş yapabiliyorsunuz. Sadece kapıdan girerken bir kez telefonunuzu okutup Amazon hesabınızı tanıtıyorsunuz. Sonra dilediğiniz ürünü raflardan alıp elinizi kolunuzu sallayarak kapıdan çıkıyorsunuz. Siz raflardan ürün alıp bıraktıkça sanal sepetiniz otomatik güncelleniyor. Kapıdan çıktığınızda ise Amazon hesabınıza fatura ediliyor. Bu servisi şimdilik Amazon çalışanları kullanıyor ancak 2017’nin başında herkese açık olacak.

Ve en fantastik olanı: Amazon, geçtiğimiz günlerde Prime Air hizmeti kapsamında drone’la ilk teslimatını yaptı. Şimdilik iki müşteriye bu şekilde sipariş teslim etmiş olsalar da önümüzdeki günlerde bu sayı artacaktır.

Amazon Türkiye’ye Gelirse?

Amazon Türkiye’ye gelirse ne ölçekte geleceğini kestirmek zor. Ancak Türkiye’de önümüzdeki 5 yıl içinde kasasız market, belki 10 yıl içinde drone’la sipariş teslimi göremeyeceğinimizi tahmin etmek güç değil. “Vururlar o drone’u” şakalarınızı da duyuyorum, merak etmeyin. (: Yine de 20 yılın üstünde e-ticaret tecrübesi olan ve teknolojiyi neredeyse sınırların ötesinde kullanan, müşteri memnuniyetini her şeyin önünde tutan, kimi zaman iade almadan değişim yapan Amazon; Türkiye’ye gelmesi halinde alışveriş kültürümüze de köklü değişiklikler getirecektir.

Ben 15 yıldan çok zamandır internetten alışveriş yapıyorum. Hatta birçok zaman alışveriş sitelerini, fiziksel mağazalara tercih ediyorum. Hemen her şeyini online (çevrimiçi) sipariş eden biri olarak Amazon’un Türkiye’ye gelme olasılığı bile beni heyecanlandırıyor. Gelse neler olacak, siz düşünün…

Paylaş