Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan Brunson krizine bağlı ekonomik gerilimin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk halkını ABD merkezli elektronik ürünleri boykot etmeye davet etmişti. Türkiye’deki ABD ürünlerine karşı sergilenen boykotun ardından dünya devi e-ticaret platformu Amazon’un bir süre daha Türkiye faaliyetlerine başlamayacağı iddiaları ortaya atıldı.

Ekonomi alanında kaleme aldığı önemli yazılarıyla tanıdığımız Hürriyet Gazetesi‘nden Jale Özgentürk‘ün paylaştığı bilgilere göre ABD merkezli Amazon, Türkiye’de yaşanan boykot olayı nedeniyle bir süre daha Türkiye pazarına girmek istemiyor. Türkiye’deki merkez ofisini kuran ve e-ticaret platformunun dışında Amazon Web Services gibi farklı hizmetlerini Türkiye ile buluşturan Amazon, e-ticaret sitesini Türkiye’de faaliyete sokmak için bir süre daha bekleyecek.

Amazon’un Türkiye faaliyetleri ne zaman başlayacak?

Amazon’un teknolojik olarak satışlara başlamak için hazır olmasına rağmen ABD boykotu nedeniyle satış operasyonlarını bir süre daha ertelediğini belirten Jale Özgentürk, edindiği bilgilere göre Amazon’un eylül ayının sonuna doğru ya da ekim ayında Türkiye’de resmi olarak faaliyete geçeceğini belirtiyor.

Amazon’un kararlarının nasıl şekilleneceğini ve Türkiye’de son tüketiciyle ne zaman buluşacağını önümüzdeki süreç içinde hep birlikte göreceğiz.

Paylaş