Yıllardır fuarlarda teknoloji üreticilerinin dilinden düşmeyen Nesnelerin İnterneti (IoT) sayesinde hayatımızın hemen hemen her noktasındaki cihaz akıllı ve telefon ya da bilgisayar gibi cihazlarımızla iletişim halinde kalarak kontrol edilebilir hale geldi. Hızla hayatımızın her noktasına giren akıllı cihazlar elbette kötü niyetli kişiler için de bir amaç oldu.

Kaspersky Lab tarafından açıklanan bilgilere göre 2017 yılında akıllı cihazları hedef alan kötü niyetli yazılımların sayısı geçtiğimiz yıla kıyasla iki kattan daha fazla artış gösterdi. Ayrıca yine Kaspersky Lab uzmanları kötü niyetli yazılımların genellikle kişileri gizlice dinleme ve izleme gibi casusluk yöntemleri için kullanıldığını söylüyor.

Bunun dışında siber suçlarda da nesnelerin interneti ne yazık ki kötü niyetli kişilerin oyuncağı olmuş durumda. Siber suçlular, henüz gelişmekte olan IoT cihazlarını hedef alarak kullanıcıları fark etmeden suç ortağı yapabiliyorlar ve basit hacklenme durumları kişileri de suçlu duruma düşürebiliyor.

Tüm bu durumların önüne geçmek içinse Kaspersky Lab uzmanlarının tavsiyeleri şu şekilde:

1. Çok gerekmedikçe, cihazınıza harici bir ağdan erişmeyin

2. Cihazı kullanmak için ihtiyaç duymadığınız tüm ağ hizmetlerini devre dışı bırakın

3. Değiştirilemeyen standart veya evrensel bir şifre varsa veya önceden ayarlanmış hesap devre dışı bırakılamıyorsa, bunların kullanıldığı ağ servislerini devre dışı bırakın veya harici ağlara erişimi kapatın

4. Cihazı kullanmadan önce varsayılan şifreyi değiştirin ve yeni bir şifre ayarlayın

5. Mümkünse cihazın donanım yazılımını düzenli olarak en yeni sürüme güncelleyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here