Almanya’daki ilk eHighway ya da elektrikli otoban, elektrikli araçların hava kirliliğine katkıda bulunmadan karayolu üzerinde ilerlemerine yardımcı olacak.

Proje, halen pilot aşamada ve yaklaşık 10 km uzunluğunda bir otobanı bölgesini kapsıyor. Otoban 2022 yılına kadar orada kalacak, bu noktada Alman hükümeti projenin kapsamını genişletip genişletmeyeceğini belirleyecek.

Siemens tarafından 2012 yılında fikir olarak ortaya atılan eHighway projesi kapsamında test edilen yol, yolun en sağ şeridine trenlerde gördüğümüz şekilde elektrik kabloları döşenmesini sağlıyor. Kamyonun üzerine takılan özel bir aparat sayesinde ise araçlar düzenli olarak şarj edilebiliyor.

Güçten yararlanmak için kamyonların saatte 90 km’den daha hızlı hareket etmemeleri önemli. Elbette, her kamyon bu işi yapacak donanıma sahip değil. Bu yüzden Almanya, eHighway için özel bir hibrit kamyon inşa etmek için VW Group ile ortaklık yaptı.

Alman karayollarındaki kamyonların yüzde 30’unun elektrikli hale getirilip yenilenebilir enerjiye güvenmesi durumunda, ülkenin atmosfere 6 milyon metrik ton karbon dioksit salmasından kaçınılabileceği belirtildi.

Siemens, eHighway üzerinde 100 bin km seyahat eden 40 tonluk bir çekicinin 20 bin euro yakıt tasarrufu yapacağını da açıkladı.

Paylaş