Almanya Federal Konseyi, yaptığı oylama ile otomobil endüstrisi için devrim niteliği taşıyan bir karara imza attı. 2030 yılı itibari ile Almanya’da benzinli, dizel ve LPG’li araçların üretimi yasaklanıyor. Yasak şuan için vatandaşların benzinli araç kullanımını engellemiyor, yalnızca 2030 yılından sonra sıfır model araç almak isteyenler elektrikli araç almak zorunda kalacaklar. Ancak daha önceden benzinli otomobili bulunan kişiler kullanmaya devam edebilecekler.

Otomobil üreticileri ise her geçen gün elektrikli otomobil üretimine ve geliştirilmesine daha fazla önem veriyor. BMW, Mercedes gibi büyük markalar doğa dostu konsept otomobillerini tüketicilere tanıtmaya devam ediyor. İlerleyen zamanlarda çok daha kullanışlı ve çevreci otomobillerin yolları dolduracağı kesin.

Bu yasak diğer ülkelerdeki otomobil üreticilerini etkilemese de Almanya’nın otomobil endüstrisindeki baskınlığını düşündüğümüzde diğer ülkelerin de benzer kararlar almasına kesin gözü ile bakılıyor. Ayrıca Paris İklim Anlaşması gereğince Almanya’nın 2050 yılına kadar karbondioksit salınımını %95 azaltması gerekiyor.

 

 

Paylaş