Apple orijinal olarak NFC okuyucusunu iPhone’larda kilitledi. Böylece sadece temassız ödeme kartları için veri formatını destekledi. Bu da Apple Pay’in kullanımını sınırladı. iOS 13 ile, Apple bu kısıtlamayı kaldırıyor, böylece çip ile donatılmış iPhone’lar NFC çiplerini okuyabilecek teknik özelliklere sahip olacak.

Her şeyin işe yarayabilmesi için hem iOS 13’ün (muhtemelen Eylül ayında) serbest bırakılmasını hem de Alman hükümetinin AusweisApp2’sini beklemeniz gerekecek. Ancak bu sadece kim olduğunuzu kanıtlamak için cüzdanınızı çıkarmakta zorlanmanıza neden olabilir.

Bu da ilk ilan edilen kimlik desteği değil. Japonlar, NFC donanımlı kimlik kartlarını tarama seçeneğine sahipken, İngiltere bunu AB vatandaşlarının Brexit’in gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda pasaport taraması için kullanacak.

Bu özellik ilk başta yaygın kullanım görmeyecek. NFC sistemi güvende olsa da, Almanya mahremiyet bilinci ile tanınıyor. İnsanlar kimlik kartlarını iPhone’larına saklama konusunda rahat olmayabilirler. Yine de en azından seçeneğiniz olacak ve bu, NFC’yi sadece alışveriş yapmaktan daha fazlası için kullanmak isteyen iPhone sahipleri için iyi bir haber.

Paylaş