Alman teknoloji devi Bosch, bir otomobil üreticisi olmamasına rağmen otomobiller için geliştirdiği çözümler ve önemli bileşenlerle birlikte otomobil sektörünün en büyük üreticileri arasında yer alıyor.

Buna bağlı olarak da kendi çözümlerini daha da yaygınlaştıran ve Bosch bileşenlerini kullanan otomobillerin nesnelerin interneti alanında önemli fırsatlar sunmasını hedefleyen Bosch, akıllı telefonunuzu otomobil anahtarı olarak kullanabileceğiniz Bosch Perfectly Keyless’i duyurdu.

Bosch Perfectly Keyless, digital anahtar teknolojisi sayesinde her seferinde otomobiliniz için tek kullanımlık bir şifre oluşturuyor ve akıllı telefonunuzdan gelen sinyal bu şifreyle uyuştuğunda otomatik olarak akıllı telefonunuzla otomobilinizin kilidini açmanızı sağlıyor. Böylelikle akıllı telefonunuzu normal bir anahtar gibi kolaylıkla kullanabiliyorsunuz.

Perfectly Keyless’ın işe yarayabilmesi için otomobilimde hangi donanımların bulunması gerekiyor?

Bosch’un açıklamasına göre otomobil üreticilerinin, araçlarına sabit özellikler olarak yakınlık sensörleri ve bir kontrol ünitesi eklemesi gerekiyor. Bu sensörler, sürücünün akıllı telefonunun otomobilden ne kadar uzakta olduğunu ölçüyor. Ayrıca, sürücünün hangi yönden geldiğini kayıt altına alıyor. Kontrol ünitesi ise dijital güvenlik anahtarını yönetiyor ve akıllı telefonun, bulutun ve araç sistemlerinin sorunsuz bir şekilde iletişime geçmesini sağlıyor.