Bildiğiniz gibi elektronik cihazlarda bilgisayar ve akıllı telefonların da dolaylı yoldan bir televizyon ve radyo kabul edilebileceği söylenerek zorunlu TRT bandrol vergisi uygulamasına başlanmıştı. Akıllı telefonlarda yaklaşık yüzde 6 oranında, bilgisayarlar da yaklaşık yüzde 2 oranında TRT bandrolü bulunmaktaydı.

Akıllı telefon ve bilgisayarlara uygulanan TRT bandrol vergisi uygulamaya girdiğinden bu yana tartışma konusuyken birçok siyasi bu verginin yanlış olduğunu ve itirazda bulunacağını belirtmişti.

Şimdi ise yaklaşık bir yıldır beklediğimiz müjde Danıştay’dan geldi. TRT’nin bu bandrol uygulaması Danıştay kararı ile kaldırılabilir. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın Danıştay’a yaptığı başvuru ile bandrol ücreti uygulaması iptal edildi. Bu karar ile birlikte, akıllı telefon fiyatlarında da bir indirim olması gerekiyor. En azından yüksek fiyatlı, amiral gemisi telefonlarda ucuzlama görülebilir. Bakalım bu verginin kaldırılmasıyla fiyatlarda değişiklik olacak mı hep beraber göreceğiz.

Paylaş