Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC – Centers for Disease Control and Prevention) göre, ABD’de 30 milyondan fazla insan diyabet hastası. Endişe verici şekilde, ABD’deki dört kişiden neredeyse biri diyabetle yaşıyor, ancak bilmiyor. Tedavi olmazlarsa diyabet, böbrek problemleri, göz hastalıkları, kalp hastalıkları ve felç gibi ciddi sağlık sonuçları doğurabilir.

Şu anda, bir doktorun diyabeti teşhis etmesi için kişinin kliniğe gidip kan vermesi gerekiyor. Çok çeşitli nedenlerden dolayı birçok insanın sağlık hizmetlerine kolay erişimi yok. Bu nedenle diyabeti saptamanın daha basit yollarını bulmak önemli.

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar yenilikçi ve özgürce kullanılabilir bir çözümü araştırmaya karar verdi: ortak bir akıllı telefon uygulaması.
Piyasadaki birçok fitnes uygulamasının zaten kullandığı, fotopletismografi (PPG) sinyali olarak adlandırılan bir fonksiyondan faydalandılar. Bu teknoloji akıllı telefonun kamerasını ve flaşını kullanıyor.

Kalp kanı pompaladığı zaman bu etki vücutta yayılan genel bir basınç artışına sebep oluyor. Periferik damarlar ise bu etkiyi kompanse etmek için şişiyor. Kan damarlarının genişlemesinden kaynaklanan değişiklikleri bir dakika içinde gözlemlemek mümkün hale geliyor.

Diyabetin erken evrelerinde, bazı vasküler değişiklikler meydana geliyor. Dr. Robert Avram, “Diyabet, uzun süre asemptomatik olabilir. Ancak, vasküler kardiyovasküler komplikasyonlara yol açabilecek olumsuz vasküler değişiklikler devam ediyor.” dedi.

Akıllı telefon teknolojisinin tanısal bir araç olarak nasıl çalıştığını araştırmak amacıyla araştırmacılar 54.269 denek üzerinde çalışma yaptı. Bu çalışmada, insanların en çok indirdikleri, kalp atış hızı ölçüm uygulamalarından olan Azumio Instant Heart Rate adlı akıllı telefon uygulaması kullanıldı. Araştırmacılar uygulamanın PPG sinyalininin diyabetli olan kişiyi belirlemesi için yeni bir algoritma geliştirdi. Bu algoritma ve bulgular 17 Mart 2019’da Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin yıllık bilimsel oturumunda sunulacak.

Yeni algoritma diyabetli bireyleri tespit etmede kullanıldı ve sonuçlara göre yüzde 72 gibi bir oranla diyabetli bireyleri doğru tespit etti. Beden kitle indeksi (BKİ), yaş, cinsiyet gibi çeşitli faktörler de hesaplamaya katıldığında algoritmanın başarısı etkileyici bir rakam olan yüzde 81’e yükseldi. Ayrıca algoritma başka yollarla da denendiğinde, insanların yüzde 97 oranında diyabetli olmadığını da doğru bir şekilde tespit etti.

Bu özellik henüz doktorlar tarafından konulan teşhisin yerini almayacak. Ancak hastaların kliniğe başvurma oranını arttırabilir.

Paylaş