Dolar başta olmak üzere artan döviz kurlarıyla birlikte ülkemizdeki akıllı telefon fiyatlarının mevcut etiketlerini koruyup korumayacağı konusu epeydir tartışılıyordu. Dolar kurunun 4.50 – 5 TL seviyesine ulaşmasıyla birlikte birçok telefon üreticisinin fiyatlarına zam yapması beklenirken ilk açıklama geldi.

Akıllı telefon sektöründeki hemen hemen her markanın ithalatçı olduğunu hatırlatan Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Turnacı, yükselen döviz kurunun sektörü zora soktuğunu belirtti. Bugüne dek hem perakende mağazaların hem de markaların dövizdeki artışı fiyatlara yansıtmadığını söyleyen Turnacı, artık zam için mecbur kalındığını ve bu zammın %20 oranında olacağını söyledi.

Yeni bir ÖTV modeli talep edilecek

Artan döviz kurunun yanı sıra Türkiye’de akıllı telefon fiyatlarını en fazla etkileyen şey ise telefonlardan alınan yüksek orandaki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oluyor. Akıllı telefonlardaki mevcut ÖTV modelinin haksız olduğunu düşünen Mustafa Turnacı, doların artışıyla otomobillerde olduğu gibi cep telefonlarında da benzer bir ÖTV modeline geçilmesi yönündeki talebini dile getirdi.

Vergi indirim talebiyle hükümete başvuracaklarını belirten Turnacı, akıllı telefon sektöründeki fiyat artışının satışlara etki edeceğini ve sektörün daralarak istihdam sayısının azalacağını açıkladı.

Eğer zam açıklamada olduğu gibi bire bir tüm modellerde %20 uygulanırsa üst seviye akıllı telefonlar arasında Apple iPhone X’in (64 GB) satış etiketi 7000 TL’nin üzerine, iPhone 8 Plus’ın (64 GB) satış etiketi 5000 TL’nin üzerine, Galaxy S9+ (64 GB) ve Note8 (64 GB) modellerinin satış etiketi ise 6000 TL’nin üzerine çıkacak. Ayrıca 1000 TL psikolojik sınırındaki birçok giriş seviyesi akıllı telefon da artan fiyatlardan nasibini alacak.

Güncel teknoloji haberleri için Tekno Safari’yi Twitter’da takip edin!

Paylaş