Uygulamalarını bir süredir güncellemeyen Adobe Creative Cloud aboneleri, gelen kutularını kontrol etmek isteyebilir. Yazılım şirketi, Photoshop ve Lightroom da dahil olmak üzere CC uygulamalarının eski sürümlerini kullanmaya devam etmeleri durumunda müşterilere “üçüncü tarafların olası ihlal riski altında olmaları” konusunda bir uyarı e-postası gönderdi. Bu e-postalar, abonelerin sistemlerinde kurulu eski uygulamaları bile listeliyor. Bazı durumlarda en yeni sürümlerin hangileri olduğunu söylüyor.


Adobe, CC uygulamalarını kullanan abonelerinin uygulamaları güncellemeleri gerektiğini söyledi. Twitter’da bir kullanıcının şikayetine cevap veren AdobeCare hesabı, kullanıcılarının CC uygulamalarının son iki sürümünü indirebileceğini söyledi.


Apple Insider’a açıklama yapan bir sözcü, “Adobe, son zamanlarda Creative Cloud uygulamalarının eski sürümlerini durdurmuş durumda. Bu sürümleri kullanan kullanıcılar ise artık lisanslı olmadıklarını belirten ve son yetkili sürümlerin nasıl indirileceğini anlatan rehberlerle bilgilendiriliyorlar” dedi. Ancak sözcü, Adobe’nin devam eden davalarla ilgili olarak üçüncü taraf ihlal iddiaları hakkında yorum yapamayacağını belirtti.

Apple Insider’da yer alan habere göre Dolby, Adobe’u lisans anlaşmalarına uymadıkları iddiasıyla Mart 2018’de dava etmişti.  Adobe, Dolby teknolojilerini kullanan ürünlerin satışlarını şirkete bildirmek ve üzerinde anlaşmaya varılan lisans ücretlerini ödemekle yükümlü.

Mahkeme dokümanlarına göre Dolby, Adobe’u herhangi ödeme yapmadan kendi teknolojilerini kullanmakla ve gerekli bilgiyi sağlamayı reddetmekle suçluyor. Adobe ise zamanında yaptığı bir röportajda Adobe’un, bu konudaki tanımlamalarını reddettiğini söylemişti.

Paylaş