Adobe, Flash Player Desteğini 2020 Yılında Sonlandırıyor

Bir dönem ilginç şarkıların çaldığı ve her yerinden animasyon fışkıran internet sitelerinin, web tabanlı oyunların ve 2000’li yılların başlarında gördüğümüz etkileyici reklamların altyapısını oluşturan Adobe Flash Player, uzun süredir birçok internet tarayıcısında desteğini yitirmişti.

Günümüzde Flash Player’ın yerini HTML5’in almasıyla birlikte artık internet sitesi tabanlı web içerikleri oluşturan geliştiriciler Adobe Flash’ı tercih etmiyor. Keza oluşturduğu hantallık ve eski karmaşık yapısı nedeniyle popüler internet siteleri eğer Flash tabanlı bir bölüme sahipse Adobe Flash’tan vazgeçerek HTML5 altyapısıyla yeniden sayfalarını dizayn ediyor.

Hal böyle olunca da Adobe Flash Player’a sunulan desteğin tamamen kesilmesi kaçınılmaz bir karardı. Birçok internet tarayıcısı bu kararı Adobe’den önce vermişken Adobe de nihayet Flash Player’a sunduğu desteği keseceğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Flash Player desteği 2020 yılında Adobe tarafından kesilecek ve geliştiriciler hiçbir şekile flash player tabanlı içerikler geliştiremeyecek.

Uzun süredir Adobe’den bu konuyla ilgili net bir açıklama yapması bekleniyordu ancak açıkçası açıklama pek de beklendiği gibi olmadı. Zira analistlerin tahmini, Adobe’nin de önümüzdeki yıla kadar Flash Player’dan vazgeçeceği yönündeydi.

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here