Abone Sayısı Mı? İtibar Mı?

4 Eylül 2016
614 Görüntülenme 1 Yorumlar

Aslında başlık her şeyi anlatıyor, bu haftaki yazımda bir YouTuber’ın içsel hesaplaşmasını anlatıyorum.

Bu işle uğraşan, YouTube’a video koyan hemen hemen herkes izlenecek videonun nasıl olması gerektiğini bilir. Fakat buradaki asıl soru bu videoları kimin izleyeceği. Aslında hepimiz biliyoruz bu sorunun cevabını. Sen iki dakikada kuantum mekaniğini özetle, anlat “Kuantum Mekaniği Nedir?” diye video çek koy, hiç bir zaman slime videoları kadar izlenemezsin. Olmaz ama; oldu ki izlenmelerin de iyi, fakat abone sayın 950’de kalır. 1000 olmaz. Ancak slime videosu yapan adamın abone sayıları alır başını gider.

PEKİ NEDEN?

Cevabı çok basit: Yeni nesil çekirdekten televizyon değil, YouTube izleyicisi olarak yetişiyor ve sende veya akranlarında olmayan abone olma kültürüne sahipler. Sende olmayan yayıncıya bağış yapma kültürüne, sende olmayan videolara like, dislike verme kültürüne sahipler. Kısacası yeni medya kültürüne hakim bir nesil var. Her yıl binlerce çocuk yeni telefon ve tabletlerle tanışıyor. Çok normal olarak da çocuklara yönelik içerik üretenlerin videoları daha fazla izleniyor ve abone sayıları da bir o kadar artıyor.

İTİBAR BUNUN NERESİNDE?

Aslında itibar demek; senin kaç izlendiğin, kaç abonen olduğu demek değil. Seni kimin, kimlerin izlediğidir itibar. Slime videoları çeken bir YouTuber hayranları ile buluşma yapsın emin ol anaokulu sınıfı gibi olacaktır orası. Fakan sen kuantum fiziği videoları çeken bir adamsan ve hayranların ile buluşma yaparsan emin ol sabaha kadar teorem tartışırsın ve bundan zevk alırsın. Çünkü abonelerine, aslında kafa dengi arkadaşların olarak bakarsın. Diğer slime videosu çeken eleman da şu buluşma saati bitse de bu çocuklardan kurtulsam diye bakar.

Bence bu manevi keyif ve gurur en büyük itibar kaynağı.

İTİBAR PARA GETİRİYOR MU?

Markalar YouTube’a ilk reklam vermeye başladıklarında izlenme rakamlarına takılıyorlardı. “Şu kanal daha çok izleniyor şuna reklam verelim”, “bu kanalın abone sayısı daha çok ona reklam verelim”. Tabii ki de mantık olarak doğru olsa da verilen reklam ürünü olarak yanlış işler çok yapıldı. Sırf markadan para koparmak isteyen dandik ajanslar yetişkin ürünlerinin reklamlarını çocuk kanallarına yaptırdı. Ama derslerini de aldılar tabii. Önemli olan bilinirlik ve etki. Markalar da ajanslar da bunu anladı.

Yani sen itibarını korumaya çalış, kıymetini bilen markalar ve ajanslar her zaman olacak.

Bir de hem hiç izlenmeyip, para aldığı her ürünü öven, kendi fikri bile olamayan, hem video yapmayı bilmeyip ahkam kesen; hem de itibarsız olan insanlar var. Onlar ayrı konu. Her YouTube’a video yükleyen de YouTuber değil. O konuya da haftaya değineceğim.

İlginizi çekebilir

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor
81 okunma
81 okunma

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Dartmouth Koleji ve Hong Kong Şehir Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen minik 3D baskılı robotun kuyruğu, kardiyomiyosit tabakası (kalp hücreleri)…

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor
79 okunma
79 okunma

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Facebook, Haber Kaynağı’nı yönlendiren algoritmada güncellemeler yaptı. Güncellemeyle Haber Kaynağı’nda içerik gösterimi konusunda öncelik yakın arkadaşlara verilecek. Aynı zamanda kullanıcılar,…

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi
72 okunma
72 okunma

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

The Next Web Teknoloji sitesinin haberine göre, ‘Axios’ adı verilen robot, yapılan işlere göre yazılara uygun mantıklı başlık üretebiliyor. Yapay…

Tek yorum

%d blogcu bunu beğendi: