Avrupa Birliği düzenleyicileri, açıklanan Avrupa Birliği yetkililerinin erken bir antitröst soruşturmasının parçası olarak Amazon’un üçüncü parti veri toplama uygulamalarını incelemeye aldı.

AB’nin rekabet bürosu başkanı Margrethe Vestager, yaptığı basın toplantısında, AB’nin üçüncü taraf satıcılardan verileri nasıl kullandığı hakkında bilgi topladığını söyledi. Düzenleyiciler, bu verilerin Amazon’a tüketici davranışları hakkında bilgi sağlayarak rakiplere göre üstünlük sağlayıp sağlayamayacağını bilmek istiyor.

Detaya indiğinizde aslında konular şöyle dağılıyor:

  1. Amazon’un birlikte çalıştığı dükkanların veri alması sorun değil
  2. Amazon’un kullanıcılardan veri alan dükkanlarla çalışıyor olması sorun değil
  3. Küçük dükkanların bu verilerle işini geliştirmesi sorun değil
  4. Ancak Amazon bu verileri kendi işini geliştirmek için kullanıyor mu?

Kendi işini geliştirmek için kullanması nedir ki? İnsanların istediği nedir, ne tür teklifler almak isterler, onların bir şey satın almalarını sağlayan şey nedir? gibi soruların cevapları…

Henüz resmi bir soruşturma yok. Ama Google’a konuyla ilgili kesilmiş 5 milyar dolarlık ceza yüzünden, Amazoncuların muhtemelen geceleri uyuyamamasına neden oluyordur…

Amazon henüz konuyla ilgili yorum yapmamış.

Ama bizim bir yorum yapmamız gerekirse… Bence AB, rekabet kriterlerini ABD firmalarına ceza kesmek ve bir şekilde Donald Trump’a gözdağı vermek için kullanıyor. Konu hiçbir şekilde rekabet değil, ABD’nin canını yakabileceği tek alana yüklenmek… Microsoft, Google, Amazon… Onlar babalarının günahlarını çeken çocuklar gibi.

Paylaş