GameDaily , Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Temsilciliği Ofisinin, video oyun konsolları, kontrolörleri, hatta satranç ve dama gibi tahta oyunları da dahil olmak üzere Çin’den ithal edilen daha fazla mal için % 25’lik bir tarife uygulaması önerdiğini bildirdi.

ABD, içinde Çin’de üretilen Nvidia ve AMD video kartlarının da bulunduğu bir dizi ürüne %10’luk gümrük vergisi uyguluyor.

Tarifeler , yerli şirketler tarafından ödenen etkili vergiler. Bu masrafları dengelemek için şirketler genellikle tarifelerden etkilenen ürünlerin fiyatlarını yükseltir ve maliyetleri belirli kalemler için daha fazla ödeme yapan tüketicilere aktarır. Çin’de üretilen binlerce mal tarifeye tabi olacak.

Sony, geçtiğimiz haftalarda yeni nesil PlayStation’la ilgili ayrıntıları açığa vururken , Microsoft’un yeni nesil Xbox üzerinde çalıştığı ve söylentilerin E3 2019’da açıklanabileceği öne sürülüyor. Yeni video oyun konsolları zaten oldukça ağır bir fiyat etiketi taşıyor. Yeni tarife gerçekten uygulanırsa fiyatlar daha da yükselebilir.

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Temsilcisi, 17 Haziran’da, E3 2019’un sona ermesinden kısa bir süre sonra önerilen tarife hakkında kamuya açık oturumlar düzenleyecek. Bu duruşmaların sonucu tarifenin uygulanıp uygulanmayacağını belirleyecek.

Vergi artışı teklifi kabul edilirse, yeni oranların 24 Haziran’da uygulanmaya başlanabileceği bildiriliyor.

Paylaş