Barack Obama yönetiminde kullanılan sosyal medya hesapları 8 Kasım’da yapılacak seçimlerle devredilecek.

Sosyal medya platformları, Obama yönetiminde vatandaşlarla etkileşimde önemli bir araç haline geldi. Halihazırda 11 milyon takipçisi olan Barack Obama’nın Twitter hesabı @POTUS, seçimlerin ardından yeni başkan olacak Hillary Clinton veya Donald Trump’a devredilecek. Bu süreçte hesap içerisindeki tüm içerikler silinerek yeni sahibine yenilenmiş şekilde verilecek. ABD Başkanı Barack Obama’nın @POTUS Twitter hesabındaki içerikler @POTUS44 hesabının yanında Ulusal Arşiv’de de saklanacak.

Devredilecek hesaplar sadece @POTUS olmayacak, bunun yanında Michelle Obama’nın kullandığı @FLOTUS ve  ABD Başkan Yardımcısına ait @VP gibi spesifik hesaplar da tüm bu işlemlerden geçecek.

Devir işlemi sadece Twitter üzerinde değil Facebook, Instagram, Snapchat gibi Obama’nın başkanlık döneminde kullandığı tüm platformlarda gerçekleşecek. Bu hesaplardaki tüm içerikler de Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi tarafından kaydedilecek. Fotoğraf ve videolar yüksek kalite için orijinal boyutlarıyla saklanacak.

Tüm bu içerikler gelecek yıllarda kolayca ulaşılabilmesi için Facebook.com/ObamaWhiteHouse ve Instagram.com/ObamaWhiteHouse gibi hesaplara yüklenerek dijital ortamda bulunabilir olacak.

Barack Obama yönetiminde oluşturulan WhiteHouse.gov internet sitesi başka bir adrese taşınarak saklanacak ve yeni yönetimin oluşturacağı internet sitesine yer açılacak.

Tüm bunlar, dijital içeriğin günümüz siyasetinde tarihin bir parçası haline geldiğine çok önemli birer örnek olarak karşımıza çıkıyor. Hem siyasilerin tepkileri hem de halkla etkileşim açısından büyük önem taşıyan sosyal medya hesapları, siyasetin geleceğinde de en çok göz önünde olan ortam olacak.

Paylaş