Bir zamanların en büyük ve sihirli teknolojilerinden biri olan faks makineleri, miadını doldurdu. Faks makineleri ABD’de sağlık bakanlığı tarafından IT ekipmanlarının resmi listesinden çıkarıldı.

ABD sağlık bakanı Matt Hancock, sağlık hizmetlerinde faks makinelerinin satın alınmasını önümüzdeki aydan itibaren yasakladı. Eski ve mevcut makinelerin kullanımı da 31 Mart 2020’ye kadar sürecek, sonra ortadan kaldırılacak.

Sağlık Bakanlığı, hasta güvenliğini ve siber güvenliğini iyileştirmek için güvenli e-posta gibi iletişim yöntemlerinin kullanıldığını söyledi. Bu arada belirtmek lazım ki sağlık bakanlığı şimdiye kadar yaşadığı en büyük personel ve nakit krizi içinde boğuşuyor. Sağlık bakanlığı bünyesinde 8 bin adet faks makinesi olduğu öngörülüyor. O üzden de gereksiz teknolojilere artık para harcamamak, sağlık bakanlığı için çok önemli.

ABD’de birçok bakanlık faks makinelerini çokta bırakmış. Ancak her nasılsa hasta verilerini en iyi işlemekle yükümlü olan sağlık bakanlığı bunları paylaşmak için halen faks makinelerine bağımlı.

Paylaş