ABD, Rusya Merkezli Kaspersky’ın Devlet Kurumlarında Kullanımını Kısıtladı

Dünyanın en yaygın virüsten koruma yazılımlarından biri olan Kaspersky’ın bir süredir Amerika Birleşik Devletleri ordusu içinde yasaklanacağına dair çeşitli söylentiler ortaya çıkarırken Donald Trump, Kaspersky yazılımının devlet içinden çeşitli bilgileri Rusya’ya iletilebileceğine dair endişelerini sık sık dile getiriyordu.

Bir süredir ABD’den gelen açıklamalar Rusya merkezli Kaspersky Lab şirketi tarafından gerçekleştirilen virüsten koruma yazılımı Kaspersky’ın ABD’de kullanımının kısıtlanacağına işaret ederken İngiliz haber ajansı Reuters, ABD’de devlet kurumlarında Kaspersky Lab’ın tedarikçi listesinden çıkarıldığını belirtti.

Ancak uygulanan bu karar hiçbir devlet kurumunda Kaspersky Lab yazılımları kullanılamayacağı anlamına gelmiyor. Belrtilene göre isteyen devlet kurumları GSA’nın sözleşme sürecinden bağımsız olarak Kaspersky Lab ürünlerini satın alabilecek.

Kaspersky: ABD – Rusya gerginliğinin kurbanı olduk

Donald Trump’ın tepkisiyle karşılaşan ve ABD’de bir anlamda ambargo ile karşı karşıya kalan Kaspersky Lab yöneticileri ise ABD ve Rusya arasında yaşanan siyasi gerginliklerin kurbanı olduklarını, hiçbir devlet için diğer devletlerden bilgi taşıma ya da devletlerin sistemlerine erişme gibi faaliyetler izlemediklerini; tamamen güvenlik tabanlı çalışan yazılımlar geliştirdiklerini söylüyor. Ayrıca Rusya açısından da sert bir açıklama dillendiren Kaspersky, iki tarafın da birbirini piyon olarak kullanmaya çalıştığı bir çekişmede şirketlerinin jeopolitik bir savaş içine çekildiğini belirtti.

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here