Business Insider’a göre , FLIR Systems tarafından yapılan ve küçük helikopterlere benzeyen uçağın arkasındaki fikir, askerlerin savaş sırasında “ölümcül avantaj” elde etmeleri ve askerlere tepeden görüş imkanı verilmek istenmesi.

FLIR Systems şu anda “nano-insansız hava araçları”nın teslimatını gerçekleştiriyor. Bu cihazlara Black Hornet Personal Reconnaissance Systems adı veriliyor.

FLIR, insansız hava aracının tehditleri gizli bir şekilde tespit edip tanımlayabilmesi, birliğin savaşta hayatını kurtaracağını söyledi.

FLIR Systems’e göre drone’lar sadece 15 cm uzunluğunda ve 1,16 gram ağırlığında olan nano insansız hava aracı (UAV) sistemleri. Bir askerin kayış üzerinde taşıması için yeterince küçük. Bu drone’lar aynı zamanda gece veya gündüz görsel görüş kabiliyetinin ötesinde durumsal farkındalık da sağlayabilir.

FLIR Systems CEO’su Jim Cannon, “Bu kontrat, dünyanın en büyük ordusunda, operasyonel seviyede büyük ölçekli nano iha kullanımı açısından oldukça önemli bir kilometre taşı” dedi.

Paylaş