ABD Başkanı Donald Trump, Fransa’nın teknoloji şirketleri hakkında önerilen vergi hakkında soruşturma başlattı.

ABD, devletlerin yeni tarifeler veya başka ticari kısıtlamalar uygulayarak misillemede bulunabileceklerini belirten bir hareket olan planlı dijital hizmet vergisi içn “çok endişeli” olduğunu söyledi.

Küresel teknoloji şirketleri ofis açarken düşük vergiler nedeniyle Avrupa Birliği ülkelerini tercih ediyor. Fransa ise geçen hafta yeni yasa tasarısı küresel geliri 750 milyon euro’dan fazla olan şirketlerden yüzde 3 vergi alacağını açıklamıştı. Tasarı onaylanmayı beklerken, Trump Fransa için soruşturma başlatılmasını emretti.
Soruşturmayı açıklayan bir bildiride, ABD ticaret temsilcisi Robert Lighthizer, “Amerikan şirketlerini haksız yere hedefleyen vergi” endişesi bulunduğunu belirtti.

Fransa’nın büyük İnternet şirketlerinin gelirine ilişkin% 3 vergi teklifinin Fransız Senatosu’ndan geçmesi ve 11 Temmuz günü sonuçlanması beklenen kararın ardından verginin bu yıl yaklaşık 400 milyon euro artması bekleniyor.

Karar yıllık gelirleri en az 750 milyon euro (675 milyon £) olan şirketleri hedef alacak. Fransa’nın alacağı vergi artırma kararı Google, Amazon ve Facebook gibi ABD merkezli birçok şirketi etkileyecek.

ABD Ticaret Temsilcisi (USTR) yaptığı açıklamada, “Hizmetlerin kapsamı ABD şirketlerinin küresel lider olduğu hizmetlerdir. Önerilen yeni verginin yapısı ve yetkililerin açıklamaları, Fransa’nın bazı ABD merkezli teknoloji şirketlerinde vergiyi haksız yere hedeflediğini gösteriyor.” dedi.

Ticaret Bakanlığı temsilcisi Robert Lighthizer yapılan açıklamada, mevzuatın etkilerini araştırdığımızda bunun ayrımcı mı yoksa mantıksız mı olduğunun belirlenmesi gerektiğine söyledi.

Paylaş