ABD Başkanı Donald Trump kripto paraları eleştirerek, Fiyatları oynak olan Bitcoin ve diğer kripto paraların taraftarı değilim. Düzenlenmemiş kripto varlıklar uyuşturucu ticareti dahil yasadışı faaliyetlerde kullanılıyor” dedi.

Facebook birkaç ay önce kripto para birimi Libra’yı duyurdu. Trump’ın şimdi ki hedefiyse Facebook’un 2020 yılında piyasaya sürmeyi planladığı kripto parası Libra oldu. Libra’nın güvenilir olmadığını ifade eden Trump “Eğer Facebook ve diğer şirketler banka olmak istiyorsa bankacılık lisansına başvurmalı ve ulusal ve uluslararası diğer tüm bankalar gibi bankacılık düzenlemelerine tabi olmalıdır.

ABD’de tek bir para birimimiz vardır ve şu anda her zamankinden güçlüdür. Hem güvenilir hem açıktır. Açık ara dünyanın en baskın para birimidir ve hep öyle kalacaktır. Bu para biriminin adı ABD dolarıdır.” dedi.

Facebook ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada bir banka olmaya niyeti olmadığını ve Libra’nın İsviçre’de bir vakıf tarafından yönetileceğini belirtti. Şirketin bu vakfın sadece bir parçası olacağı vurgulandı.

Paylaş