AB parlamentosu tek kullanımlık plastiklerin yasaklanmasını onayladı

AB Parlamentosu, tek kullanımlık plastik ürünlerinin yasaklanmasını kabul etti. Bu yasağa pipet, poşetler gibi ürünler de dahil.

28 Mart 2019
116 Görüntülenme

Avrupalı milletvekilleri, dünya çapındaki okyanusları tıkayan pipet, çatal bıçak takımı ve pamuk tomurcukları gibi tek kullanımlık plastik ürünlerin AB çapında yasaklanmasını onayladı.

Metin hali hazırda üye devletler ve AB yetkilileriyle müzakerelerde onaylanmıştı. Şimdi de hızlı bir şekilde yasalarla onaylanacak. Yasak 2021’den itibaren yürürlüğe girecek.
AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Avrupa’nın en kötü plastik kirliliği kaynağı olmadığını, öncü önlemlerin dünyaya örnek olabileceğini söyledi.

Timmermans, ”Asya ülkeleri bizim yaptıklarımızla çok ilgileniyor. Latin Amerika ülkeleri de. Kirlilikten payımız nispeten sınırlı olsa da, ekonomik modeldeki değişimin küresel bir etkisi var.” dedi.

Oylamada 560 kişi evet, 35 kişi hayır oyu kullandı.

AB, alternatifleri mevcut olan bir düzine atılabilir ürünün yasaklanmasının yanı sıra, üye ülkeleri plastik ambalaj kullanımını azaltmaya ve daha sıkı etiketleme kuralları getirmeye teşvik edecek.

Kanun, plastik şişelerin yüzde 90’ının 2029 yılına kadar geri dönüşüm için toplanacağını ve 2025 yılına kadar yüzde 25, 2030 yılına kadar yüzde 30 oranında geri dönüştürülecek malzemeyle üretilmeleri gerektiğini belirtiyor.

AB Komisyonuna göre, yasalar uyarınca yasaklanan ürünler, dünya okyanuslarına dökülen atıkların yüzde 70’ini temsil ederek, vahşi yaşam ve balıkçılık için bir tehdit oluşturuyor.

İlginizi çekebilir

Google’ın işbirliğini kesmesinin ardından Huawei’den açıklama geldi
97 okunma
97 okunma

Google’ın işbirliğini kesmesinin ardından Huawei’den açıklama geldi

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Reuters’ın haberine göre Huawei’nin AOSP (Android Açık Kaynak Kodu Projesi) ile erişimi sınırlanırken, Google’ın çatı şirketi Alphabet’in aldığı karara göre…

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?
61 okunma
61 okunma

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Videoda farklı benchmark uygulamaları kullanılıyor. AnTuTu’da OnePlus 7 Pro birinci gelirken, ikinciliği Galaxy S10+ alıyor. Geekbench’in çok çekirdek performansından ise…

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak
64 okunma
64 okunma

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

500 gramdan ağır tüm İHA'ları ilgilendiren taslağa göre, İHA'ların uçacağı bölgeler, renklere göre sınıflandırılacak. Yeşil (serbest) bölgede İHA kullanıcısı, pilotu…

%d blogcu bunu beğendi: