Avrupalı milletvekilleri, dünya çapındaki okyanusları tıkayan pipet, çatal bıçak takımı ve pamuk tomurcukları gibi tek kullanımlık plastik ürünlerin AB çapında yasaklanmasını onayladı.

Metin hali hazırda üye devletler ve AB yetkilileriyle müzakerelerde onaylanmıştı. Şimdi de hızlı bir şekilde yasalarla onaylanacak. Yasak 2021’den itibaren yürürlüğe girecek.
AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Avrupa’nın en kötü plastik kirliliği kaynağı olmadığını, öncü önlemlerin dünyaya örnek olabileceğini söyledi.

Timmermans, ”Asya ülkeleri bizim yaptıklarımızla çok ilgileniyor. Latin Amerika ülkeleri de. Kirlilikten payımız nispeten sınırlı olsa da, ekonomik modeldeki değişimin küresel bir etkisi var.” dedi.

Oylamada 560 kişi evet, 35 kişi hayır oyu kullandı.

AB, alternatifleri mevcut olan bir düzine atılabilir ürünün yasaklanmasının yanı sıra, üye ülkeleri plastik ambalaj kullanımını azaltmaya ve daha sıkı etiketleme kuralları getirmeye teşvik edecek.

Kanun, plastik şişelerin yüzde 90’ının 2029 yılına kadar geri dönüşüm için toplanacağını ve 2025 yılına kadar yüzde 25, 2030 yılına kadar yüzde 30 oranında geri dönüştürülecek malzemeyle üretilmeleri gerektiğini belirtiyor.

AB Komisyonuna göre, yasalar uyarınca yasaklanan ürünler, dünya okyanuslarına dökülen atıkların yüzde 70’ini temsil ederek, vahşi yaşam ve balıkçılık için bir tehdit oluşturuyor.

Paylaş