Para cezası, AB’nin teknoloji devi aleyhine kestiği üçüncü büyük ceza. Google, mobil pazardaki hakimiyetini kötüye kullandığı için geçen yıl 4,3 milyar avro, alışveriş arama sonuçlarını manipüle etmeden önceki yıl ise 2,4 milyar avro para cezasına çarptırılmıştı. Yeni ceza ile Google’ın toplam faturası 8,2 milyar avro (9,3 milyar dolar) oldu.

Google, müşterilere Google’ın yanı sıra sitelerine rakip arama motorları eklemelerini yasaklayan sözleşmeler imzalattı. 2009’da Google, daha belirgin olduğu sürece rakip arama motorlarının kullanılmasına izin vermişti. Ardından, 2016 yılında şirket bu şartları tamamen kaldırmıştı.

Açıklamada, Google’ın 3’üncü taraf internet siteleriyle imzaladığı sözleşmelerde kısıtlayıcı maddelere yer vererek, rakiplerinin bu internet sitelerine reklam vermelerini engellediğinin belirlendiği kaydedildi.

AB’de faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komisyonu’nda bulunuyor.

AB Komisyonu, söz konusu incelemede rekabete veya antitröst yasalarına aykırı bir durum tespit ederse buna son veriyor ve firmalara yüksek para cezaları uyguluyor.

Paylaş