Yaşanan Durum, AB antitröst düzenleyicilerinin çevrimiçi ticarette sınır ötesi engellere karşı son hamlesi.

28 AB ülkesinde rekabet politikasını denetleyen komisyon, şirketlerin dünyanın en büyük video oyun dağıtım platformu olan ‘Steam’ in sahibi Valve ve beş oyun yayıncısını cezalandırdı. Diğerleriyse Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media ve ZeniMax.

Avrupa Rekabet Komisyonu Üyesi Margrethe Vestager, “Gerçek bir dijital tek pazarda, Avrupalı tüketiciler, AB’de nerede yaşadıklarına bakılmaksızın, seçtikleri video oyunlarını satın alma ve oynama hakkına sahip olmalıdır” dedi.

Komisyon, “itiraz beyanı” olarak adlandırdığı şeyi şirketlere göndererek, iddialarını cevaplamalarını ve argümanlarını sunmalarını istemelerini sağladı.

Rekabet karşıtı davranışlardan suçlu bulunan şirketler, yıllık küresel cirosunun yüzde 10’una kadar para cezasına çarptırılabilir.

Komisyon, Valve ve beş oyun yayıncısının, tüketicilerin oyun oynayabilmelerini sağlayan ‘etkinleştirme anahtarlarını’ coğrafi olarak engelleyerek sınır ötesi satışları önlemeyi kabul ettiklerini belirtti.

Bu, tüketicilerin diğer AB ülkelerinde daha ucuz oyunlar satın almalarını engellemiş olabilir.

AB antitröst düzenleyicileri soruşturmasını 2017 yılının Şubat ayında başlattı, aynı zamanda elektronik ve otel odalarının çevrimiçi satışlarına da bakıyorlar.

AB kuralları, çevrimiçi alışverişe ve sınır ötesi satışlara zarar veren coğrafi temelli kısıtlamaları yasaklamaktadır. Geçen ay, sınır ötesi futbol ürünlerinin satışını engellediği için Nike’a para cezası verdi.

Paylaş