AB, altı video oyun şirketini haksız yere coğrafi engellemeyle suçladı

Avrupa Komisyonu, video dağıtım platformu Valve ve beş oyun yayıncısına adil olmayan coğrafi bölge kısıtlamaları nedeniyle ceza verdi.

5 Nisan 2019
450 Görüntülenme

Yaşanan Durum, AB antitröst düzenleyicilerinin çevrimiçi ticarette sınır ötesi engellere karşı son hamlesi.

28 AB ülkesinde rekabet politikasını denetleyen komisyon, şirketlerin dünyanın en büyük video oyun dağıtım platformu olan ‘Steam’ in sahibi Valve ve beş oyun yayıncısını cezalandırdı. Diğerleriyse Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media ve ZeniMax.

Avrupa Rekabet Komisyonu Üyesi Margrethe Vestager, “Gerçek bir dijital tek pazarda, Avrupalı tüketiciler, AB’de nerede yaşadıklarına bakılmaksızın, seçtikleri video oyunlarını satın alma ve oynama hakkına sahip olmalıdır” dedi.

Komisyon, “itiraz beyanı” olarak adlandırdığı şeyi şirketlere göndererek, iddialarını cevaplamalarını ve argümanlarını sunmalarını istemelerini sağladı.

Rekabet karşıtı davranışlardan suçlu bulunan şirketler, yıllık küresel cirosunun yüzde 10’una kadar para cezasına çarptırılabilir.

Komisyon, Valve ve beş oyun yayıncısının, tüketicilerin oyun oynayabilmelerini sağlayan ‘etkinleştirme anahtarlarını’ coğrafi olarak engelleyerek sınır ötesi satışları önlemeyi kabul ettiklerini belirtti.

Bu, tüketicilerin diğer AB ülkelerinde daha ucuz oyunlar satın almalarını engellemiş olabilir.

AB antitröst düzenleyicileri soruşturmasını 2017 yılının Şubat ayında başlattı, aynı zamanda elektronik ve otel odalarının çevrimiçi satışlarına da bakıyorlar.

AB kuralları, çevrimiçi alışverişe ve sınır ötesi satışlara zarar veren coğrafi temelli kısıtlamaları yasaklamaktadır. Geçen ay, sınır ötesi futbol ürünlerinin satışını engellediği için Nike’a para cezası verdi.

İlginizi çekebilir

DJI drone’larına uçak ve helikopter dedektörü ekledi
47 okunma
47 okunma

DJI drone’larına uçak ve helikopter dedektörü ekledi

Onur Binay - 23 Mayıs 2019

250 gramdan daha ağır olan ve 1 Ocak 2020'den sonra piyasaya sürülen tüm yeni DJI drone modelleri, yakındaki uçaklardan ve…

100W güç çıkışını destekleyen dünyanın ilk güç istasyonu: HyperJuice
47 okunma
47 okunma

100W güç çıkışını destekleyen dünyanın ilk güç istasyonu: HyperJuice

Onur Binay - 23 Mayıs 2019

Güçlü ekranlar, yonga setleri, iletişim ve bağlantı yükseltmeleri gibi yeni teknolojileri akıllı telefonlarda sıkça görüyoruz. Pek fazla gelişme görmeyen tek…

Hurda araç indirimi 15 bin TL’ye çıkartılıyor
47 okunma
47 okunma

Hurda araç indirimi 15 bin TL’ye çıkartılıyor

Onur Binay - 23 Mayıs 2019

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi. Teklife göre 16 yaş ve…

%d blogcu bunu beğendi: