Huawei bana kimse casus diyemez dedi

ABD yönetimi ‘casuslukla’ suçladığı Huawei’nin askeri ve hükümet yetkililerince kullanılmasını, Amerikan şirketlerine donanım tedarik etmesini yasaklarken, Çin telekom devi suçlamalara yanıt verdi.

Çin’in en büyük özel şirketi konumundaki Huawei’nin merkezi Şenzen’de Anglo Sakson gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ren, şirketinin Çin yönetimi adına casusluk yapmadığını ve asla da yapmayacağını söyledi.

Çinli şirketlerin cihazlar ve ağlar üzerinden veri toplaması için Çin devletine anahtar verdiği iddialarını yalanlayan ve Çin’de şirketleri buna mecbur bırakan bir yasa olmadığını aktaran Ren, kendisinden Huawei’nin ortaklarıyla ilgili uygunsuz enformasyon paylaşımı hiç talep edilmediğini dile getirdi.

Çin ordusunda askeri mühendislik yapmış olan 74 yaşındaki telekom patronu, ülkesini sevdiğini, Çin Komünist Partisi’ni desteklediğini belirtse de “Ben şahsen tüketicilerimin çıkarlarına asla zarar vermem. Ben ve şirketim böyle taleplere karşılık vermez” vurgusu yaptı.

Huawei’yi ‘ABD’nin ulusal güvenliğine tehdit’ ilan etmiş Başkan Donald Trump’tan “Büyük bir Başkan, bilhassa vergi indirimlerinde gösterdiği cesaret bağlamında” diye söz eden Ren, Huawei’nin, Washington ile Pekin arasındaki gerilimin kurbanı olduğunu savundu.

1 2 3 4 5 6 7
Paylaş