Tüm dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bağlantı teknolojisi 4G, günümüzde mobil kullanıcıların her ne kadar yüksek hızlara ulaşmasına imkan tanısa da tüm hayatımızın internete bağlı olmaya başladığı şu günlerde çok daha yüksek internet hızlarına ihtiyaç duyuyoruz. Bu ihtiyacımızı karşılayacak teknoloji ise 5G olacak.

5.nesil kablosuz iletişim teknolojisi ya da sık sık duyacağımız adıyla 5G, günümüzde laboratuvar ortamlarında dünyanın lider telekom operatörleri ve ağ şirketleri tarafından test ediliyor, özellikle Asyalı teknoloji devleri bu teknolojinin sorunsuz bir şekilde kullanılması için AR-GE çalışmalarını sürdürüyor.

Tüm bu çalışmalar Asya ülkelerinde hızlı bir şekilde sürdürülürken ve ABD gibi diğer ülkelerde de 5G altyapısına geçiş için çeşitli planlar hazırlanmışken sürpriz bir şekilde 2015 verilerine göre yaklaşık 30.000 nüfusu olan San Marino, 5G’yi ulusal çapta test eden ilk ülke olacağını duyurdu.

Ana dili İtalyanca olan ve İtalya’nın kardeş ülkesi olarak bilinen San Marino’da 5G testleri Telecom Italia tarafından yürütülecek. Diğer ülkelerde ise testlerin 2020’de başlaması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here