Rob Myers tarafından üç yıl önce çizilen ve içinde 50 bin dolar değerinde Bitcoin bilgilerinin saklandığı resmin şifresi sonunda çözüldü.

@coin_artist’in kodu gizlediği resim

Rob Myers 2015’te içinde Bitcoin bulunan bir dijital cüzdana ait erişim için gerekli bilgileri sakladığı resim çizdi. İçindeki bir kod, keşfedicisine Bitcoin’le dolu cüzdana erişim yetkisi veren özel bir anahtar içeriyordu. Geçtiğimiz hafta şifre çözüldü ve Bitcoin’ler sahibini buldu.

Şifrenin 30 yaşındaki bir programcı tarafından çözüldüğü bildirildi. Programcının adı ise paylaşılmadı. Motherboard adlı web sitesine konuşan programcı, yaşadığı ülkenin “Bitcoin sahibi olmak için güvenli olmadığını” ve bu nedenle kimliğini gizlediğini söyledi.

Bulmaca ikili kod dizelerinden oluşan karmaşık bir problemden oluşuyor. Karmaşık kodlar ise tuvalin etrafındaki alev çizimlerinin içerisine yerleştirilmiş. Her bir alevin şekli ve rengi içerisinde bulundurduğu kod dizileriyle belirlenmiş. Kodun bir başka kısmı, sağ alt köşedeki farklı uzunluklardaki altı kurdele ile temsil edilmiş.

Bütün bu kodlar işlenip birbirine bağlandıktan sonra, başarılı bulmaca çözücü, basit bir bilgisayar programı yardımıyla özel anahtara çevirebildi.

Kriptografi danışmanı Peter Todd, birinin resmin kodunu çözmesinin bu kadar uzun sürmesi şaşırtıcı değil dedi. Todd, “Bu gibi bulmacalar, yalnızca bilgisayar gücüyle ilgili şeyler değil. Gerçek beyin bulmacalarıdır” dedi.

Geçtiğimiz Ocak ayında ayında Belçikalı bir doktora öğrencisi sentetik DNA dizilimini çözdükten sonra 10 bin dolar değerinde Bitcoin kazandı.