50 bin dolarlık Bitcoin bulmacasının şifresi üç yıl sonra çözüldü

7 Şubat 2018
323 Görüntülenme

Rob Myers tarafından üç yıl önce çizilen ve içinde 50 bin dolar değerinde Bitcoin bilgilerinin saklandığı resmin şifresi sonunda çözüldü.

@coin_artist’in kodu gizlediği resim

Rob Myers 2015’te içinde Bitcoin bulunan bir dijital cüzdana ait erişim için gerekli bilgileri sakladığı resim çizdi. İçindeki bir kod, keşfedicisine Bitcoin’le dolu cüzdana erişim yetkisi veren özel bir anahtar içeriyordu. Geçtiğimiz hafta şifre çözüldü ve Bitcoin’ler sahibini buldu.

Şifrenin 30 yaşındaki bir programcı tarafından çözüldüğü bildirildi. Programcının adı ise paylaşılmadı. Motherboard adlı web sitesine konuşan programcı, yaşadığı ülkenin “Bitcoin sahibi olmak için güvenli olmadığını” ve bu nedenle kimliğini gizlediğini söyledi.

Bulmaca ikili kod dizelerinden oluşan karmaşık bir problemden oluşuyor. Karmaşık kodlar ise tuvalin etrafındaki alev çizimlerinin içerisine yerleştirilmiş. Her bir alevin şekli ve rengi içerisinde bulundurduğu kod dizileriyle belirlenmiş. Kodun bir başka kısmı, sağ alt köşedeki farklı uzunluklardaki altı kurdele ile temsil edilmiş.

Bütün bu kodlar işlenip birbirine bağlandıktan sonra, başarılı bulmaca çözücü, basit bir bilgisayar programı yardımıyla özel anahtara çevirebildi.

Kriptografi danışmanı Peter Todd, birinin resmin kodunu çözmesinin bu kadar uzun sürmesi şaşırtıcı değil dedi. Todd, “Bu gibi bulmacalar, yalnızca bilgisayar gücüyle ilgili şeyler değil. Gerçek beyin bulmacalarıdır” dedi.

Geçtiğimiz Ocak ayında ayında Belçikalı bir doktora öğrencisi sentetik DNA dizilimini çözdükten sonra 10 bin dolar değerinde Bitcoin kazandı.

İlginizi çekebilir

Galaxy S10’un detaylarını gösteren en net fotoğraflar ortaya çıktı
17 okunma
17 okunma

Galaxy S10’un detaylarını gösteren en net fotoğraflar ortaya çıktı

Onur Binay - 24 Ocak 2019

Samsung'un Galaxy S10’u tanıtmasına yaklaşık bir aylık (21 Şubat) bir süre var. AllAboutSamsung ise Galaxy S10 serisinin prototiplerine ait en…

Nvidia GeForce GTX 1660 Ti 15 Şubat’ta piyasaya sürülebilir
20 okunma
20 okunma

Nvidia GeForce GTX 1660 Ti 15 Şubat’ta piyasaya sürülebilir

Onur Binay - 24 Ocak 2019

Nvidia'nın GeForce RTX ürünleri, şu anda piyasadaki performans ve özellikler bakımından en iyi grafik kartları. Ancak nispeten biraz pahalılar. Şu…

Apple iOS 12.1.3 güncellemesinde ciddi bir sorun tespit edildi
26 okunma
26 okunma

Apple iOS 12.1.3 güncellemesinde ciddi bir sorun tespit edildi

Onur Binay - 24 Ocak 2019

Apple, uyumlu iPhone’lar ve iPad’ler için iOS 12.1.3 güncellemesini yayınladı. Güncelleme herhangi bir yeni özellik içermiyor, ancak son zamanlarda karşılaşılan…

%d blogcu bunu beğendi: