Tek kartlı bir bilgisayar olan ve 3-5 dolar arası fiyatlarla satışa çıkan Raspberry Pi, tüm dünyada çıktığı dönem büyük ilgi görmüştü. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında ise bu ürüne rakip olarak gösterilen, yine uygun fiyatıyla ve inanılmaz küçük yapısıyla dikkat çeken Onion Omega2 tanıtılmıştı. Gerek Kickstarter, gerek Indiegogo gibi fon toplama siteleinde 1.5 milyon dolar gibi ciddi bir para toplayan Omega2 artık Türkiye’ye geliyor.

Omega2 nedir?

Raspberry Pi’nin en büyük rakibi olacağı söylenen Onion Omega2 adlı bu cihaz Pi’den çok daha küçük ve sadece 4cm boyutunda. Linux tabanlı olarak çalışan Omega2’de aynı zamanda Wi-Fi, dahili depolama alanı ve SD kart girişi de mevcut.

Peki Omega2’nin fiyatı ne kadar? Daha çok nesnelerin interneti temelli üretilen bu mini bilgisayara ait bir uygulama mağazası da mevcutken, cihaz tamamen kolay bir tak-çalıştır mantığıyla işlev görüyor. Arduino’yla beraber de kullanılabilen Omega2’nin teknik özellikleri ise şöyle:

* 580 Mhz işlemci

* 64 MB RAM

* 16 MB dahili depolama alanı

* 1 adet USB 2.0 bağlantı

* 15 GPIO pini

* Linux işletim sistemi

* Wi-Fi

Omega2 Plus teknik özellikleri ise şu şekilde;

* 580 MHz işlemci

* 128 MB RAM

* 32 MB dahili depolama alanı

* 1 adet USB 2.0 bağlantı

* microSD slotu

* 15 GPIO pini

Bunların yanı sıra cihazın daha güçlü bir sürümü olan Omega2 Plus da satışa sunulacak. Türkiye’de ise hem Onion Omega2, hem de ürünün bileşenleri Robokolik distribitörlüğüyle yer alacak.  Fiyatı sadece 40 TL’den başlayan mini bilgisayar, rakiplerine bu alanda da üstünlük sağlamakta.

Sadece 440 bin dolarlık bir kampanya başlatmasına rağmen bunun neredeyse üç katı rakama ulaşan Onion Omega2’yi kafanızda canlandırdığınız bilgisayarlarla ise karşılaştırmayın. Çünkü başta da dediğimiz gibi bu ürün daha çok nesnelerin interneti – Internet of things için tasarlandı ve herhangi bir grafik arabirimine sahip değil. Yani karşınızda doğrudan görsel bir ekran yer almayacak.

Raspberry Pi satışa çıktığı anda tükenmişti. Merak edilen ise aynı başarıyı Onion Omega2 yakalayabilecek mi?

Paylaş