Rice ve Maryland Üniversitesi’nden bilim adamları, osteokondral dokunun fiziksel özelliklerini – temelde uzun kemiklerin uçlarında pürüzsüz bir yüzey gibi görünen sıkıştırılabilir kıkırdak tabakasının altındaki sert kemiğin – taklit edebilen iskele yapılar oluşturmayı başardı.

Bu kemiklerin yaralanması, küçük çatlaklardan kırılan parçalara kadar acı verici olabilir ve sporcuların kariyerlerini bitirebilir. Osteokondral yaralanmalar, artritin etkisiz hale getirilmesine de yol açabilir.

Kıkırdak kemiğin gradyan yapısı ve gözenekliliği laboratuvarda üretmeyi zorlaştırıyor. Ancak biyo-mühendis Antonios Mikos ve lisansüstü öğrencisi Sean Bittner liderliğindeki Rice bilim adamları, sonunda uygun bir malzeme olacağına inandıkları 3D baskı kullandı.

Ulusal Bilim Vakfı üyesi olan Rice’taki üçüncü sınıf biyo-mühendislik lisansüstü öğrencisi Bittner, “Sanırım bulduğumuz bu yöntem, yaygın olarak görülen sakatlıklarla mücadele için elimizi güçlendirecek. Bunun ortak spor yaralanmaları olan insanlara yardımcı olacak güçlü bir araç olacağını düşünüyorum.” dedi.

Projenin geleceği, hastaya mükemmel şekilde uyan ve gözenekli implantın kemik ve kıkırdak ile büyümesini sağlayan bir osteokondral implantın nasıl basılacağını bulmayı içeriyor.

Araştırmacılar kendi geliştirdikleri kıkırdak doku iskelesinde, kıkırdak için polimer bazlı karışım ve kemik için ise seramik kullandılar.

Paylaş