3D baskı dokular kemik ve kıkırdak yaralanmalarını tedavi edebilir

Biyobilimciler, diz, ayak bilekleri ve dirseklerin sporla ilgili yaralanmalarında tipik olarak hasar gören kemik ve kıkırdakların iyileşmesine yardımcı olmak için 3D baskılı yapay dokular geliştiriyor.

4 Nisan 2019
132 Görüntülenme

Rice ve Maryland Üniversitesi’nden bilim adamları, osteokondral dokunun fiziksel özelliklerini – temelde uzun kemiklerin uçlarında pürüzsüz bir yüzey gibi görünen sıkıştırılabilir kıkırdak tabakasının altındaki sert kemiğin – taklit edebilen iskele yapılar oluşturmayı başardı.

Bu kemiklerin yaralanması, küçük çatlaklardan kırılan parçalara kadar acı verici olabilir ve sporcuların kariyerlerini bitirebilir. Osteokondral yaralanmalar, artritin etkisiz hale getirilmesine de yol açabilir.

Kıkırdak kemiğin gradyan yapısı ve gözenekliliği laboratuvarda üretmeyi zorlaştırıyor. Ancak biyo-mühendis Antonios Mikos ve lisansüstü öğrencisi Sean Bittner liderliğindeki Rice bilim adamları, sonunda uygun bir malzeme olacağına inandıkları 3D baskı kullandı.

Ulusal Bilim Vakfı üyesi olan Rice’taki üçüncü sınıf biyo-mühendislik lisansüstü öğrencisi Bittner, “Sanırım bulduğumuz bu yöntem, yaygın olarak görülen sakatlıklarla mücadele için elimizi güçlendirecek. Bunun ortak spor yaralanmaları olan insanlara yardımcı olacak güçlü bir araç olacağını düşünüyorum.” dedi.

Projenin geleceği, hastaya mükemmel şekilde uyan ve gözenekli implantın kemik ve kıkırdak ile büyümesini sağlayan bir osteokondral implantın nasıl basılacağını bulmayı içeriyor.

Araştırmacılar kendi geliştirdikleri kıkırdak doku iskelesinde, kıkırdak için polimer bazlı karışım ve kemik için ise seramik kullandılar.

İlginizi çekebilir

Oyuncular için Razer Gold dönemi başlıyor
29 okunma
29 okunma

Oyuncular için Razer Gold dönemi başlıyor

Onur Binay - 22 Mayıs 2019

Bu işlemden faydalanmak için Rixty ve Game Sultan servislerini kullanan oyuncular hesaplarını Razer Gold'a yükseltmesi gerekiyor. Bakiyelerini transfer eden oyuncular…

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme
44 okunma
44 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme

Onur Binay - 22 Mayıs 2019

Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye özellikler sunmayı hedefliyor. Bu modeller, Huawei P30 Pro modelinde gördüğümüz Kirin 980…

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?
42 okunma
42 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?

Onur Binay - 21 Mayıs 2019

Honor, Londra’da düzenlediği etkinlikte Honor 20 ve Honor 20 Pro modellerini tanıttı. Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye…

%d blogcu bunu beğendi: