Yeni iPhone’larda AirPods gibi diğer cihazları kablosuz şarj etme teknolojisi yer alacak. Apple analisti Ming-Chi Kuo, daha önce bu özelliğe kısaca değindi ve şimdiyse bu özellikten faydalanacak tedarikçiler hakkında biraz daha derinlere iniyor.

İki yönlü kablosuz şarj veya iki taraflı şarj, 2019’da gelen Qi tabanlı iPhone’ların başka bir iPhone veya kablosuz şarj çantası bulunan yeni AirPods’ları şarj etmeye olanak tanıyor. Temelde herhangi bir Qi tabanlı cihaz, kablosuz şarj cihazı olarak çalışacağı için iPhone’unuzla şarj edebileceksiniz.

Kuo, “Yeni iPhone modellerinin iki yönlü kablosuz şarjı destekleyeceğini umuyorum. İki yönlü kablosuz şarjla donatılan ilk üst düzey akıllı telefon olmasa da, bu yeni fonksiyon kullanıcıların yeni AirPods’ları şarj etmesini, iPhone ve AirPods’larda daha iyi entegre kullanıcı deneyimi oluşturmasını kolay hale getirebilir.” dedi.

Bu, Samsung’un 2019 Galaxy akıllı telefonlarında piyasaya sunduğu ve Wireless PowerShare olarak adlandırdığı özelliği. Wireless PowerShare, 2019 Galaxy akıllı telefonlarının iPhone da dahil olmak üzere diğer Qi tabanlı aksesuarları şarj etmesini sağlıyor.

Kuo’ya göre, Compeq (pil panoları tedarik edecek) ve STMicro (iki yönlü kablosuz şarj kontrolörü tedarik edecek) gibi tedarikçiler Apple’ın iki yönlü kablosuz şarj işlemine dahil edilmesinden, temel bileşenlerin ortalama satış fiyatını artıracak.

İki yönlü kablosuz şarjı sağlamak için Kuo, 2019 model iPhone’larda bulunan batarya kapasitesinin de artacağına inanıyor.

Paylaş