Gün geçtikçe yeni nesil güçlü akıllı telefonlar karşımıza çıkarken 2018 yılının ilk çeyreğinde en çok satan akıllı telefonlar açıklandı. 1 Ocak – 31 Mart 2018 arasını kapsayan Strategy Analytics ilk çeyrek raporunda her ne kadar bazı ülkeler alım gücüyle bağlantılı olarak giriş ve orta seviye telefonları tercih etse de listeyi amiral gemisi modelleri domine ediyor.

Beş telefondan dördü Apple

Marka bazlı değerlendirdiğimizde ise en çok satan beş akıllı telefondan dördü Apple markasını taşırken Xiaomi, orta seviye bir modeliyle beşinci sırada yer alıyor. Samsung‘un tepe modeli ise listeye altıncı sıradan giriş yapıyor. Sadece en çok satan altı akıllı telefon modeline yer verilen Strategy Analytics raporunda sıralama şu şekilde:

1. iPhone X

Apple’ın geçtiğimiz yıl kasım ayında dünya genelinde satışa sunduğu yenilikçi akıllı telefon modeli iPhone X, 2018 yılının ilk çeyreğinde en çok satan akıllı telefon oluyor.

2. iPhone 8

Her ne kadar birçok kişi iPhone 8 ailesini iPhone 7 ile ciddi benzerlikler taşımasıyla eleştirse de bu eleştiriler Apple’ın satışlarını görünüşe göre pek de etkilemiyor. iPhone 8, 2018’in ilk çeyreğinde en çok satan ikinci akıllı telefon oluyor.

3. iPhone 8 Plus

Apple’ın iPhone 8 ailesinin büyük modeli iPhone 8 Plus da listeye üçüncü sıradan giriş yaparak 2018 yılının ilk çeyreğinde en çok satan ilk üç telefondan biri oluyor. Aynı zamanda iPhone 8 modelinin iPhone 8 Plus’a daha fazla satış rakamına ulaşması görünüşe göre Apple kullanıcılarının büyük ekran tarafında iPhone X’i tercih ettiğini işaret ediyor.

4. iPhone 7

Birçok üretici güncel modelleriyle listeye giremezken Apple’ın geçtiğimiz yılki tepe modellerinden iPhone 7, 2018’in ilk çeyreğinde en çok satan dördüncü akıllı telefon olmayı başarıyor. Her ne kadar iPhone 7’nin çıkışı üzerinden bir yıldan daha fazla zaman geçse de özellikle iPhone 8 ailesiyle birlikte iPhone 7’nin çok daha uygun fiyata bulunabiliyor olup hala güçlü bir donanım sunması tercih sebebi olabilir.

5. Xiaomi Redmi 5A

Xiaomi’nin orta segmentte konumlandırdığı akıllı telefonu Xiaomi Redmi 5A, 2018’in ilk çeyreğinde en çok satan Android telefon olmayı başarıyor.

6. Galaxy S9+

Samsung’un şubat ayının son günlerine doğru duyurusunu gerçekleştirdiği ve mart ayının başında satışa çıkan amiral gemisi telefonu Samsung Galaxy S9+ ise listenin altıncı sırasında yer alıyor. Galaxy S9+ sadece bir aylık satış rakamıyla listenin altıncı sırasına yerleşmeyi başarıyor. Bu da bir noktada önümüzdeki çeyrek artacak yeni Galaxy satışlarıyla listede Samsung’un daha da yükselebileceğini işaret ediyor.]]>

Paylaş