Tüm dünyanın gözlerini çevirdiği Dünya Kış Olimpiyatı, bu yıl 9 Şubat – 25 Şubat 2018 tarihleri arasında Güney Kore’nin Pyenongchang kentinde gerçekleşiyor. Özellikle dünyanın en gizemli ülkesi Kuzey Kore’ye sadece 80 kilometre yakınlıkta olan bu şehir, olimpiyatlar boyunca farklı gelişmelerin de yaşanmasına neden oluyor.

The Guardian’ın haberine göre, Pyenongchang Kış Olimpiyatları’nın yaşadığı en ilginç olay ise düzenlenen siber saldırı oldu. Güney Koreli yetkililer, olimpiyatlara yönelik saldırının gerçekeştiğini ve Güney Kore tarafından saldırının engellendiğini belirtirken saldırının ardında kim olduğu ise açıklanmıyor.

Ayrıca bazı isimler saldırının olimpiyatlarda doping skandalıyla gündeme gelen Rusya tarafından yapıldığını iddia ederken Reuters haber ajansı, Rusya’nın bu iddiaları redettiğini söylüyor. Rus yetkililer, eğer gerçek olsaydı kaynak açıklanırdı söyleminde bulunurken saldırının arkasında Kuzey Kore’nin de olabileceğini belirtiyor.

Yaşanan siber saldırıya rağmen kontrol kısa sürede sağlanırken 2018 Pyenongchang Kış Olimpiyatları, hiçbir aksaklık yaşanmadan devam ediyor. 2900 sporcunun olduğu olimpiyatlarda 8 başarılı sporcumuz da Türkiye’yi temsil ediyor.