2017’de E-ticareti Yönlendirecek 5 Trend

27 Ocak 2017
15 Görüntülenme

Zencommerce'ün Türkiye Ülke Müdürü Emre Gülas’ın değerlendirmesine göre büyük veri ve yapay zekanın başını çektiği dönüşüm, e-ticareti tüketicilerin davranışlarını öğrenen ve en kısa zamanda taleplere cevap veren bir akıllı sisteme dönüştürüyor.


Gülas, girişimci ve firmaların e-ticarette yaşanan dönüşüme adapte olabilmeleri için önem verilmesi gereken trendleri şu şekilde sıraladı:

1. Mobil artık seçenek değil zorunluluk

Tüketiciler özellikle fiyat kontrolü için sürekli mobil cihazları kullanıyor ve ürün kontrolü ile satın alımın büyük kısmını mobil üzerinden gerçekleştiriyor. Geride bıraktığımız yıla ait küresel veriler, 2017'de tüketiciler nezdinde mobil adaptasyonun artmaya devam edeceğini gösteriyor. Wolfgang Digital’ın topladığı verilere göre, 2016'nın ikinci e-ticaret sayfalarındaki görüntülemelerin yüzde 59'u mobil cihazlardan yapıldı.


Gülas, "Mobil uyumlu bir sanal mağaza e-ticaret sektöründeki markalar için artık bir zorunluluk. Mobil tarafta eksik olan bir sitenin rekabet gücü ciddi oranda azalacaktır" dedi.


2. Sosyal medyadan satış chatbot’larla gelişiyor

Yapay Zeka'nın e-ticarete 2017'deki en büyük katkısı chatbot'lar olacak. Otonom mesaj sistemleri, sorulara anında cevap vererek e-ticaret işlemlerini hızlandıracak.


Markalar 2017'de chatbot sistemleri ile müşterileriyle olan etkileşimlerini bir üst boyuta taşıyacak. Gülas, bu sayede müşteri memnuniyetinin önemli ölçüde artacağına dikkat çekti: "Gelişen chatbot teknolojileri sayesinde müşteri soru sorduğunda mağazadan cevap beklemek yerine chatbot üzerinden istediği cevabı alabilecek. Bu sayede operasyon verimliliği artacak ve müşterilerin bekleme süresi minimuma düşecek" dedi.


Gülas, Zencommerce'in chatbot hizmetini Şubat 2017'de hayata geçireceğini belirtti.

3. Dikey pazarlar öne çıkacak

Ekonomik belirsizliğin öne çıktığı dönemlerde, teknolojik değişimleri daha iyi takip etmeyi ve bu değişimlere adapte olmayı sağlayan dikey pazarların önemi artacak. Gülas, dikey pazarların 2017'de tüketici taleplerini karşılamada çok daha başarılı olacağını ifade etti.

"2017 dikey pazarların yılı olacak. Temel sebebi, tüketicilerin büyük e-ticaret sayfalarına doymuş olması. Artık her yerde aynı ürünleri görüyorsunuz. Tüketiciler artık keşfetmek istiyor."


Gülas, dikey pazarlardaki satışların e-ticaret ile yasal ve denetimli kılınacağını vurguladı: "Instagram, e-ticareti kendi platformuna tam anlamıyla entegre edemedi. Pazarlanan ürünlerin yasal ve operasyonel olarak takibi için e-ticaret sitesi üzerinden satış yapılması en doğrusu olacaktır. Çünkü gelir idaresi bu platformlar üzerindeki denetimini 2017’de daha da sıkılaştıracak" yorumunda bulundu.



4. Hızlı tüketim E-ticarete giriyor

Birçok marka ürünlerini hızlı tüketim trendine uygun kılmak ve en kısa sürede teslimatı tamamlamak için yeni stratejiler belirliyor. Perakende firmaları hızlı tüketilen ürünlere yönelik küçük mağazalar açarken, Uber ve Lyft gibi özel şoför firmaları en kısa zamanda teslimat için kullanılan birer e-ticaret aracına dönüşüyor.


Gülas, küresel e-ticarette giderek yaygınlaşan hızlı tüketim ve hızlı teslimat kültürünün, Türkiye'de de birçok girişime kapı açacağını belirtti: "2017’den itibaren Türkiye’de de hızlı tüketim ürünlerinin satışıyla ilgili birçok girişim bekliyoruz. İçecek, atıştırmalıklar bile artık kişilerin ayağına gelecek."

5. Kendi web sitenizden satış

2017, geleneksel yöntemleri benimseyen girişimci ve firmaların dijital dönüşüme ayak uydurması için son şans olabilir. Gülas, e-ticarete adım atan markaların sanal mağaza ile yollarına devam ederek özellikle iki faktörde avantaj sağlayacaklarını belirtti: "Sosyal kanallardan satışta yasal kontroller artıyor. Denetim yeteneğinin şu an çok kısıtlı olduğu sosyal ağlarda gerekli altyapının kurulması daha uzun bir süre alacak. Kendi e-ticaret sayfasına sahip bir girişimci veya firma için meşruluk ve denetim gibi sıkıntılar söz konusu değil.”


Kendisine özel satış kanalını oluşturacak her marka, aynı zamanda diğer kanallardaki maliyetleri azaltma imkanı bulacak. Gülas, "Tüm ürün ve hizmetlerinizi tek bir platformda toplayan e-ticaret kanalınız, satış sürecinin tüm basamaklarındaki maliyeti de azaltacak" yorumunda bulundu.

İlginizi çekebilir

Apple, bazı MacBook’ların bataryalarını ücretsiz değiştirecek
Donanım
21 okunma
Donanım
21 okunma

Apple, bazı MacBook’ların bataryalarını ücretsiz değiştirecek

Haber Merkezi - 21 Nisan 2018

Apple, bazı MacBook Pro’larda batarya sorun keşfettiklerini açıkladı. Cupertinolu şirket, sorunun meydana geldiği bilgisayarlardaki bataryaları ücretsiz olarak değiştirecek. Apple, sınırlı…

Microsoft artık Windows’lu akıllı telefonları satmıyor
Mobil
184 okunma
Mobil
184 okunma

Microsoft artık Windows’lu akıllı telefonları satmıyor

Mert Yamak - 20 Nisan 2018

Microsoft'un geliştirmek için yoğun çaba harcadığı ancak uygulama yetersizliği başta olmak üzere çeşitli sıkıntılar nedeniyle devam ettiremediği mobil işletim sistemi…

Stokları tükenen Honor 7X ve Honor 9 Lite yeniden satışa çıktı!
Mobil
215 okunma
Mobil
215 okunma

Stokları tükenen Honor 7X ve Honor 9 Lite yeniden satışa çıktı!

Mert Yamak - 20 Nisan 2018

Bir süre önce Honor 7X ve Honor 9 Lite modelleriyle Türk akıllı telefon pazarına giriş yapan Huawei'nin alt şirketi Honor,…

Yorum yap