2 Milyon Kişi Elektrikli Otomobil Kullanıyor

22 Haziran 2017
45 Görüntülenme

Özellikle ABD menşeli Tesla firmasının yatırımlarından sonra bütün dünyada elektrikli otomobil furyası başladı. Petrolün giderek ömrünü tamamladığı ve benzinli-mazotlu araçların da aynı zamanda çevre düşmanı olduğu hesaba katılınca, yakın bir gelecekte yollarda tamamen elektrikli araçları göreceğimizi söyleyebiliriz. Ortaya çıkan son gelişmeler de bunu doğrularken, artık insanlar elektrikli otomobil kullanmaya başlıyor.

Teknoloji sahnesine çıkışı 1997 yılına dayanan elektrikli otomobiller, artık dünyanın pek çok yerinde sayısı milyonları aşan kişiler tarafından kullanılıyor. Bir medya ajansı tarafından ortaya konan istatistiklere göre, Uluslararası Enerji Ajansı Küresel Elektrikli Araç Raporu’nu yayınladı ve buna göre ortada ciddi bir elektrikli araç merakı var. Gerek Avrupa, gerek Amerika ve Japonya’da hükümetler de fosil yakıt yerine elektrik tüketen araçları teşvik ederken, bu otomobillerin kullanımı 2016 senesine oranla yüzde 60 artış gösteri.

Çin ve ABD ‘elektrikli’ tercih eidyor

Şu anda dünya genelinde bakıldığında neredeyse 2 milyona yakın elektrikli otomobil kullanılıyor ve 2.3 milyon da elektrikli araç şarj istasyonu bulunuyor. Avrupa’da geçen yıl elektrikli araçların kullanımında yüzde 2.9 artış yaşanırken, bu teknolojik aletleri dünyada en çok Çin, ABD ve Norveç tercih ediyor. Avrupa’da ise ilk üç sırayı İspanya, Almanya ve Birleşik Krallık aldı.

Özellikle Amerika’da kullanılan elektrikli otomobillerin ciddi çoğunluğunun da Tesla olduğunu hatırlatalım. 2003 yılında kurulan ve Elon Musk CEO’luğunda önemli yatırımlar yapan firma, elektrik tüketmesine rağmen son derece yüksek performans sunan lüks araçlar üretiyor.

İşin Türkiye cephesine gelirsek, maalesef aynı şeyleri ülkemiz için söyleyemiyoruz. Her ne kadar Konya, Eskişehir, İzmir ve Elazığ gibi şehirlerde toplu taşımada elektrikli araçlar kullanılsa da, bireysel kullanımda tablo böyle değil. Geçtiğimiz yıllarda Renault Fluence ZE serisi araçlar büyük ilgi görmüştü fakat kısa süre sonra çeşitli sebeplerden ötürü kullanımı rafa kaldırılmıştı.

İlerleyen yıllarda Türkiye’de de elektrikli araçların kullanımı mutlaka artacak fakat bunun için gerçekleşmesi gereken iki şey var. Birincisi, devlet tıpkı diğer ülkelerdeki gibi çevre koruma odaklı olarak elektrikli otomobillere vergi indirimi uygulamalı. İkincisi ise Türkiye’de çok ama çok az bölgede araç şarj istasyonları bulunuyor. Bunların da sayısı artmadan insanların elektrikli arabalara yöneleceğini zannetmiyoruz.

İlginizi çekebilir

League of Legends Kış Mevsimi Şampiyonu: BAU SuperMassive
OYUN
52 okunma
OYUN
52 okunma

League of Legends Kış Mevsimi Şampiyonu: BAU SuperMassive

Mert Yamak - 22 Nisan 2018

Türkiye'nin ilk profesyonel e-spor ligi olan League of Legends Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi'nde Kış Mevsimi Finali her yıl olduğu gibi…

Robot Sophia, Serdar Kuzuloğlu’nun evlenme teklifini reddetti
Sektörel
47 okunma
Sektörel
47 okunma

Robot Sophia, Serdar Kuzuloğlu’nun evlenme teklifini reddetti

Mert Yamak - 22 Nisan 2018

Türkiye'de pazarlama ve dijital dünyaya ilişkin önemli konuların gündeme geldiği Marketing Meetup, bu yıl 19 Nisan 2018 tarihinde Uniq İstanbul'da…

Apple, sadece saat satışı yaptığı mağazasını kapatıyor
Giyilebilir Teknolojiler
69 okunma
Giyilebilir Teknolojiler
69 okunma

Apple, sadece saat satışı yaptığı mağazasını kapatıyor

Mert Yamak - 22 Nisan 2018

Sadece teknoloji dünyasının değil akıllı saati Apple Watch ile birlikte saat sektörünün de lider şirketlerinden biri olan Apple, Apple Watch'ın…

Yorum yap