Teknolojik ürünlerde vergi ya da diğer kriterlere göre ülkeler arasında önemli fiyat farkları olması birbirinden garip gümrük hikayelerini duymamıza neden oluyor. Öyle ki bu fiyat dengesizliğinin önüne geçmek için gümrük noktalarında alınan önemlerden kurtulabilmek için kaçakçılar her yolu deniyor. Bu konuyla ilgili ilginç bir olay da geçtiğimiz günlerde Hong Kong’ta yaşandı.

Hong Kong’ta gümrükten geçen ve şüpheli hareketleriyle dikkat çeken kadın gümrük yetkilileri tarafından aramaya alındığında kadının beline sarılı 102 adet iPhone ve 15 adet lüks saat bulundu. Yapılan sorguda iPhone’un Çin’e kıyasla Hong Kong’ta daha ucuz olduğu ve kadının bu cihazları gümrükten Çin’e kaçırmak istediği ortaya çıktı.

Kadının üstünde bulunan eşyaların toplam değerinin 100 bin dolara yaklaştığı belirtilirken kaçakçılık yaptığı ortaya çıkan kadın göz altına alındı.

Hong Kong’ta ilk kez böyle bir olay yaşanmıyor

Bu kadının 102 iPhone ve 10’u aşkın pahalı saati Hong Kong’tan Çin’e kaçırmak istemesi bu bölgede yaşanan ilk elektronik cihaz kaçakçılığı olayı değil. Daha önce benzer yöntemlerle 94 adet ve 240 adete yakın iPhone’un yine benzer yöntemlerle ülkeden kaçırılmaya çalışıldığı ortaya çıkmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here